Hytte til hytte turer på Hardangervidda
Hardangervidda er Nord-Europas største høyfjellsplatå. Her er det store, flate vidder og fiskemuligheter i massevis.
Barnevennlig tur på Hardangervidda
Lengde: 67 km
Varighet: 5 dager
Gradering: Enkel
Starter: Fagerheim
Avslutter: Fagerheim
Nord på Hardangervidda er terrenget slakt og stiene lettgåtte. Her er det fint å ta med barn på tur. Hyttene ligger relativt nærme hverandre slik at dagene ikke blir for lange. Det er mye vann og bekker underveis, som bryter opp turene og gjør det spennende for barn å være med til fjells.
Trekanten på Østvidda
Lengde: 72,8 km
Varighet: 3 dager
Gradering: Middels
Starter: Solheimstulen
Avslutter: Solheimstulen
Fotturen Solheimstulen - Mårbu - Rauhelleren - Solheimstulen er en stor opplevelse på sentrale og østlige deler av Hardangervidda.
Hardangerjøkulen rundt
Lengde: 69,3 km
Varighet: 3 dager
Gradering: Krevende
Starter: Finsehytta
Avslutter: Finsehytta
Bli med på en runde som innfrir alle krav til å kunne bli en turklassiker. Turen rundt breen er en nydelig miks av flere landskapstyper, med spennende, småkupert terreng, brefall, vidder, juv og frodige daler.
Tredagers rundtur sør på Hardangervidda
Lengde: 53,1 km
Varighet: 3 dager
Gradering: Krevende
Starter: Middalsbu
Avslutter: Middalsbu
Fin helgetur helt sør på Hardangervidda. Turen tar deg fra lavlandet ved Røldal til midt oppe på Vidda.
Helgetur nord på Hardangervidda
Lengde: 52,8 km
Varighet: 3 dager
Gradering: Krevende
Starter: Finse
Avslutter: Haugastøl
Flott "bilfri" tur helt nord på Hardangervidda som passer ypperlig for en langhelg.
Hytte til hytte med tog - Finse til Haugastøl
Lengde: 36,9 km
Varighet: 2 dager
Gradering: Krevende
Starter: Finsehytta
Avslutter: Haugastøl
Perfekt helgetur i et vakkert fjellområdet! Turen er helt bilfri, da turen starter på Finse stasjon og ender på Haugastøl stasjon.
Hardangervidda på tvers
Lengde: 110,7 km
Varighet: 6 dager
Gradering: Krevende
Starter: Kinsarvik
Avslutter: Åan
Denne turen tar deg gjennom alle landskapstypene på Hardangervidda. Fra det ville i vest, over den flate vidda, mot det småkuperte øst.Turen starter med en av de flotteste oppstigningene til Vidda, fra Kinsarvik opp Husedalen til Stavali turisthytte.
Pakkeliste for fjelltur på sommeren
Lurer du på hva du skal ha med deg på sommertur i fjellet? DNTs anbefalte pakkeliste gir deg oversikt.
Tips og råd til turen
- Praktisk informasjon DNT-hytter
- Sommerbroer
- Pakkeliste for sommerturen
- Pakkeliste for topptur
- Bål: Når, hvor og hvordan
- Ta hensyn til beitedyr
- Ta hensyn til villreinen på tur
- Hvor lang tid tar turen egentlig?
- Med hund på DNT-hyttene
- Slik bruker du kart og kompass
- 10 tips for en vellykket tur med barn
- SjekkUT
Se også