Bli frivillig i HHT Barnas Turlag
Å være frivillig i Barnas Turlag er givende, gøy og enkelt! Bli med å gi barn og foreldre nære, trygge og fine friluftsopplevelser på Hedmarken.
HHT Barnas Turlag har over 80 aktiviteter i løpet av 2024, og har nesten 850 medlemmer. Det skaper et behov for enda flere turledere. Vi trenger deg med på laget! Har du interesse for friluftsliv og lyst til å dele denne interessen med barn i ditt lokalmiljø? Da er Barnas Turlag noe for deg!
Vi hjelper deg med å komme i gang. Det er enkelt og lett å være frivillig for oss. Vi sørger for at du har alt du trenger for å skape en hyggelig stund ute med dine egne barn og barn i nærmiljøet ditt.
Tematurer, kveldsmatturer og ha masse fin kvalitetstid ute - det er det det handler om. Som frivillig i Barnas Turlag kan du være med å skape et godt og trygt miljø, et inkluderende felleskap sammen med egen og andres familie.
Bytt ut noe av skjermtiden med tid ute i frisk luft! Det er en investering du ikke vil angre på.
LES OGSÅ: Barnas Turlag med vann under kjølen og årer i hånda
LES OGSÅ: Enkelt og givende: Slik ble Renate turleder i Barnas Turlag
Vanlige spørsmål & svar om å bli frivillig i HHT Barnas Turlag:
Hvem kan være frivillig i Barnas Turlag?
Alle som er interessert i å skape gode naturopplevelser for barn og barnefamilier. Det kan være foreldre, besteforeldre eller andre som ønsker å vise hele familien veien til utelek og moro, men da fortrinnsvis personer som har stor erfaring med barnegrupper fra før som f.eks. lærere, barnehageansatte og besteforeldre.
Hva skal til for å bli frivillig i Barnas Turlag?
Først og fremst: et ønske om å bidra. Vi finner oppgaver til deg ut fra din bakgrunn og ønsker. Hos oss kan du få kurs og opplæring om du trenger det for å kjenne deg trygg i rollen som frivillig.
Alle som skal bidra på jevnlige turer og overnattingsturer, må levere forenklet politiattest. Vi hjelper deg med hvordan du går frem for å søke om dette.
Foreldre er selv ansvarlige for egne barn på Barnas Turlag-turer. Det viktigste er at du har lyst til å ha det gøy sammen med andre barnefamilier ute på tur!
Jeg kan bare bidra i helgene, kan jeg fortsatt være frivillig?
Absolutt! Barnas Turlag har turer både på kveldstid og i helgene, så vi har behov for frivillige gjennom hele uka.
Må jeg gå på kurs for å bidra?
Alle frivillige må ta vårt digitale Ambassadørkurs. Kurset er gratis. Dette tar ca 1,5 time å gjennomføre via pc/ipad/telefon, og du velger selv når du vil gjøre dette.
Aktivitetslederkurs
Om du ønsker tips og ideer til leker og aktiviteter for barn ute i friluft tilbyr vi Aktivitetslederkurs gratis. Dette er et praktisk kurs rettet mot dere som ønsker påfyll og inspirasjon rettet mot barn og friluftsliv. Kurset tilbys årlig i Hamar-området. Dersom dere er 3 deltakere i deres lokale Barnas Turlag eller Turboklubb som ønsker å delta på kurset så kan vi sette opp kurset der dere bor.
Grunnleggende Turlederkurs
Dersom du skal lede overnattingsturer må du har Grunnleggende turlederkurs. Dette kurset tar en helg å gjennomføre og er gratis.
Hvor mye tid må jeg bruke som frivillig?
Du velger selv hvor aktiv du ønsker å være. Noen leder 1-2 turer i løpet av året, og andre har ansvar for Turboklubber annenhver uke. Dette bestemmer du selv.
Hvilke goder har dere til de frivillige?
Vi håper du først og fremst ønsker å være frivillig for å bidra til gode naturopplevelser for barn.
Som aktiv turleder får du også gratis kurs, dekket alle dine utlegg og har forsikring om det skulle skje noe på turen.
Jeg vil gjerne ha med barnet mitt på turene jeg leder. Går det greit?
Selvfølgelig! De fleste av våre frivillige har barn i alderen 0-12 år, men vi har også både besteforeldre, friluftsivrige og andre varme frivillige som bidrar uten egne barn.
Må jeg være medlem i DNT for å være frivillig?
Nei, det må du ikke. Men hyggelig om du vil støtte oss og det arbeidet vi gjør.
Kurs som er aktuelle for frivillige i HHT Barnas Turlag