Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside

Hytteslipp 2027: 2. november åpner vi for booking av hytteopphold for neste år!

Mandag 2. november kl. 10 er det duket for årets store hytteslipp! Da får DNT-medlemmer forkjøpsrett og kan bestille hytteopphold for hele 2027 på DNT Stavanger og omegns 47 hytter. 3. november åpner vi bookingen også for deg som ikke er DNT-medlem.

Publisert: 27. oktober 2025
Skrevet av: Agnethe Larsen
Nyheter
Turbohytta i Hunnedalen/Øvstabødalen er ei splitter ny og unik turisthytte, skreddersydd for barnefamilier og tilrettelagt for personer med funksjonsvariasjoner. Hytta er oppkalt etter Barnas turlag sin maskot og har en rekke kreative løsninger som gjør den spesielt spennende for barn.
TA MED FAMILIEN HIT: For første gang er splitter nye Turbohytta med i hytteslippet og her blir det garantert rift om rommene. Foto: Susanne Tofte

Plott inn datoene i kalenderen og gjør deg klar til å sikre deg en tur til en av våre flotte fjellhytter!

Nytt av året: DNT-medlemmer får forkjøpsrett hele første dagen av hytteslippet

Det lønner seg å være medlem i DNT! Under årets hytteslipp får DNT-medlemmer mulighet til å bestille før alle andre. Enten du drømmer om en helgetur i Ryfylkeheiene, en lengre fjellferie eller et opphold på en av våre unike utleiehytter, er det lurt å være klar når bookingen åpner.

Verdt å vite før hytteslippet åpner:

  • For å kunne bestille som medlem på hytteslippet 2. november, må du melde deg inn senest i løpet av 1. november. Du kan melde seg inn her: www.dnt.no/blimedlem
  • Vi anbefaler at du logger seg på hyttebestillingsløsningen (https://hyttebestilling.dnt.no/) i god tid før kl. 10.00 mandag 2. november. Dette kan gjøres dagen før også.
  • Systemet vil sjekke om du er medlem basert på mobilnummeret eller e-postadressen du logger deg på med. Om medlemskapet er registrert med et annet nummer/e-postadresse enn det du logger deg på med, vil ikke systemet se at du er medlem, og du vil ikke få bestilt. Vi anbefaler derfor at du sjekker at du er registrert med rett nummer/adresse i god tid før hytteslippet ved å logge deg inn her: https://medlem.dnt.no/.
Bli medlem og få forskjøpsrett

Bli medlem og få forskjøpsrett

Bli medlem i DNT innen 1. november 2026 for få muligheten til å bestille hyttene før alle andre. Husk at du som medlem også får en rekke andre fordeler, blant annet rabatt på overnattingen, mat og turutstyr.

Disse hyttene ryker først

Her er noen av hyttene som det er spesielt stor rift om:

Ettertrakta Skåpet - nå nyoppusset!

Det spektakulære hyttetunet ovenfor Soddatjørna, er vår aller mest populære selvbetjente hytte. Hyttene har de siste månedene vært stengt, for oppussing, men åpner igjen for besøkende 1. januar. Her kan du bestille din helt egen arkitektoniske hytte og nyte utsikten ut over vannet fra de store panoramavinduene. 1,5 times tur fra Vinddalen i Forsand. Og som om ikke utsikten og hyttene var nok: På Skåpet kan du også nyte vårt eget fjellspa med vedfyrt badstu – den perfekte prikken over i-en etter en dag på tur.

Turbohytta - ny, unik og nå er den endelig med i hytteslippet.

Da Turbohytta åpnet i 2026, rakk den ikke å bli med på fjorårets hytteslipp. Men nå bør alle barnefamilier sitte klar for å sikre seg et drømmeopphold på den splitter nye turisthytta i Hunnedalen/Øvstabødalen. Her har rommene morsomme navn, arkitekturen byr på kreative løsninger, og uteområdet inviterer til lek, aking, skilek, bålkos og oppdagelsesferder.

Beliggenheten er perfekt for små turfolk. Turbohytta ligger i Hunnedalen, bare rundt 10 minutters gange fra veien, og stien til Blåfjellenden går rett forbi. Herfra kan dere gå korte og lange turer, fiske, bade, plukke blåbær eller bare la barna utforske naturen rundt hytta.

Om vinteren kan skiene spennes på rett utenfor døra, med akebakker og skileik i umiddelbar nærhet. Om sommeren venter bekker, badekulper, fjelltopper og små og store turmål. Og når dagens tur er over, kan dere samles rundt bålet, lage middag sammen og la barna fortsette leken.

Turbohytta er forbeholdt barnefamilier, og alt er lagt til rette for at barn skal få oppleve gleden ved å være på tur. Den er topp moderne med innlagt strøm, vann, dusj og egne rom for deg som har med hunden på tur.

Storstua i Ådneram - totalrenovert og eventyrlig oppusset!

Den store turisthytta øverst i Sirdal er populær for skoleklasser, speidergrupper og større familiesamlinger. I 2026 har hytta gått gjennom en omfattende rehabilitering, og det er ikke mye som er å kjenne igjen når hytta åpner for besøkende 1. februar 2027. Under hytteslippet kan du sikre deg noen nydelige fjelldager på denne hytta. Ådneram er en utleiehytte, som du leier for deg selv. Her er det over 50 sengeplasser, noe som gir plass til både storfamilien og vennegjengen. De mest populære vinterhelgene ryker tidlig, så her er det bare å sitte klar for å sikre neste års opphold. For mindre grupper er nabohytta Ådneram anneks et godt alternativ med sine åtte sengeplasser, pluss hems.

Stranddalseventyret

Stranddalen turisthytte i Suldal er den DNT-hytta som scorer best på tilbakemeldinger fra turfolk. Ta turen og bedøm selv! Her ryker sommerhelgene alltid først, da dette er et eventyrlig sted å dra til i sommerferien. Da er hytta betjent, og du kan komme opp til tre-retters middag og ferdig oppredde senger. Stranddalen er også et glimrende sted å samle større selskaper. Tenk deg et fjellbryllup eller et jubileum på selveste "Perlå i Ryfylkeheiane"?

Solnedgang på Stranddalen en vakker julidag.
HIT MÅ DU DRA: Vakrere natur og omgivelser du finner på Stranddalen, skal du lete lenge etter. Foto: Bjørn Tore Grønstad
Bestill hytteoppholdet her!
Interiørbilder Bakken gard i Lysefjorden. Stue, soverom, spisestue, tilsynsrom.

Bestill hytteoppholdet her!

På hyttebestillingssiden kan du klikke deg inn på den hytta du ønsker å bestille overnatting. Her får du full oversikt over hyttene du kan velge mellom.

Flere populære hytter:

Småbruksidyll på Gaudland

Ta med familien på tur til landlige Sokndal. Med vann, skog og behagelige åser i nabolaget kan du nyte freden på det nedlagte og avsidesliggende gårdsbruket. Her er gårdsdriften byttet ut med aktivt friluftsliv for store og små, der du kan bade, padle, fiske og drive med orientering.

Fjordidyll på Bakken gard

På en liten fjellhylle over Lysefjorden ligger Bakken gard, et gammelt småbruk med stor utsikt og enda større turmuligheter. Her får du følelsen av å være langt til fjells, med fjorden, bratte fjellsider og vill natur rett utenfor døra.

Bakken gard er et herlig utgangspunkt for aktive dager i Lysefjorden, enten du vil gå på tur, utforske området eller bare finne roen på tunet. Når dagens eventyr er unnagjort, kan du samles rundt den vedfyrte pizzaovnen og lage kveldens middag sammen. Og har du med hunden på tur, har vi selvfølgelig et eget rom til dere. Her er det enkelt å senke skuldrene, fyre i ovnen og nyte livet på et lite gårdsbruk midt i den spektakulære Lysefjorden.

Vakre Viglesdalen

DNT har hatt turisthytte i den eventyrlige dalen ovenfor Årdal i over 100 år! Den aller nyeste hytta sto ferdig i 2019, og er en arkitektonisk godbit med fritt utsyn. Med kaffekoppen godt plantet i neven kan du nyte 270 graders utsikt nedover dalen fra sofakroken i stua. Viglesdalen er et populært turmål for familier med litt større barn. Den 7 km lange turen inn er akkurat passe lang for de litt turdrevne barna. 

Ramsalte Eigerøy fyrvokterbolig

Mange vil oppleve havet på nært hold, og det er ikke uten grunn at Eigerøy har blitt en hit blant turisthyttene. Her bestiller du hele soverom, og kan velge mellom tre ulike rom med et ulikt antall senger. Eigerøy er et utmerket utgangspunkt for å utforske kysten og storhavet, enten med kajakk, båt, badeklær eller bare ved å rusle på land. Ta gjerne med kikkert! Det yrende fuglelivet gjør Eigerøy til et sted du kan være heldig å se sjeldne arter i trekksesongen.

Sprek hyttearkitektur på Kvitlen

Den moderne og innovative storstua i Bjerkreimsheiane tar opp i seg det beste fra over 100 års hyttebygging. Resultatet er et fantastisk springbrett for turer i et av Rogalands flotteste turområder. Det er ikke tilfeldig at Kvitladalen har blitt foreslått som nasjonalpark. Turisthytta ligger nydelig plassert på et høydedrag med utsikt over dalen. Elva snor seg forbi med svaberg og småkulper. 

Kortreiste Fjøløy fort

Denne hytta passer glimrende for større grupper, familiesamlinger, lag og foreninger. Til og med konfiramsjoner er lagt til dette unike øyriket. Fjøløy fort består av en sovehytte med 26 sengeplasser og en befalsforlegning med stort kjøkken, en stor spisestue med utsikt til fyret og en stue. Planlegger du en samling i 2026, så bør du være rask på labben med å bestille Fjøløy fort. Da er du garentert en lokasjon helt utenom det vanlige!

Disse hyttene kan du besøke i Ryfylkeheiane

Disse hyttene kan du besøke i Ryfylkeheiane

Velg mellom alt fra en koselig liten koie til fjellluksus på en av våre betjente hytter.

Les videre

Planlegg julegavene allerede nå!

Ingenting er kjekkere enn å få opplevelser til jul, så hytteslippet er en gyllen anledning til å ordne julegavene tidlig i år. Ta med deg en venn, kjæreste, vennegjengen eller hele familien til én av turisthyttene og skap fantastiske turminner sammen!

To damer med nisselue står foran inngangsdøra til ei grønn hytte med rød T på.
ÅRETS JULEGAVE? Hva med å legge en tur til Fjøløy turisthytte under treet i år? Opplevelsesgaver er alltid det kjekkeste! Foto: John Petter Nordbø
Disse hyttene leier du for deg selv
En grå hytte med store vinduer som ligger på fjellet. Måneskinn og kveldslys.

Disse hyttene leier du for deg selv

Ønsker du å bestille en hytte som du får helt for deg selv? Da bør du gå for disse hytteperlene!

Les videre
Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig
Bilder fra 7-nutsturen 2022, fra Dale til Gramstad over sju topper. Frivillig, dugnad, drikkestasjon på Gramstad.
Bli frivillig
Bli medlem
Stranddalen turisthytte sommeren 2022.
Bli medlem