Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside
Onsdagsgruppa

Onsdagstur Bygdeberget rundt 26.05.26

Denne dagen reiste vi langt øst i Stange til Sigfridstad. Som vanlig delte vi oss i fire grupper der gruppe 1 gikk en tur oppom toppen av Bygdeberget mens de fleste klarte seg med turen rundt. Her var det fine stier å gå på og passe med oppoverbakker.

Publisert: 29. mai 2026
Skrevet av: Sidsel Gotaas
Inspirasjon
Vannkilde
Alle foto: Sidsel Gotaas.

Man skulle tro det ikke er så mye å finne på en slik tur, men det var det. Siden det kalles Bygdeberget, har det antagelig vært en slags bosetting her i riktig gamle dager. Forutsetning for bosetting i kortere eller lengre tid er at man må ha vann og mat. Vi fant en kaldkjelde eller olle som alltid har rent, kaldt vann. Den er ikke så stor men kan romme to bøtter og den fylles igjen på en time. 

Vannkilde

Et annet sted heter Attfunnrud. Navnet skyldes at plassen som en gang var bebodd og dyrket ble lagt øde, men så ble funnet igjen og tatt i bruk for en periode. Den siste som bodde her døde i 1848, 86 år gammel. Vi kan fremdeles se restene av grunnmuren godt bevokst med mose.

Attfunnrud

Skogen vi gikk i var gammel og heldigvis lite hogget slik at eldre trær hadde fått litt lavvekst og trær som hadde blåst ned var blirtt liggende. Dette vil gi et meget rikt økosystem som man ikke finner i planteskogene. Hvor lenge Almenningen lar dette bli liggende, vites ikke, for det er bygget nyere skogsbilveg like ved der vi gikk. 

Tre

En flott stamme ble sofaen for vår rast. Det måtte tre personer til for å ta rundt den. Der møttes alle tre gruppene. 

Gruppe på tur

Gruppebilde

Det blir en ny tur om en uke den 3. juni. Da starter vi fra Gåsbu kl 10 30 og går til Lageråkvisla.

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig
Bli frivillig
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem