Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside

Rapport og bilder fra SommerBaseCamp 2026

02.07.: Oppdatert med bilder og rapport fra torsdagen. Her kommer det en liten rapport og noen bilder fra hver dag på SommerBaseCamp på Skolla 29. juni-3. juli 2026:

Publisert: 29. juni 2026
Turreferat
Skolla
SommerBaseCamp Foto: Jonatan Helmersen

Torsdag:

Gårsdagen endte med en sen kveld for ungdommen. Kortspill og hyggelig samvær i hovedhytta gjorde at det ble en rolig start på dagen i dag.

Frokost så sent som kl. 09.30, før vi tok en god rusletur rundt Gammelskolla og åpnet Skolla-lekene 2026. Her konkurrerer ungdommen i et variert utvalg øvelser, både individuelt og i lag. Vinneren kåres i morgen før hjemreise. Det har vært god innsats, lagarbeid og ikke minst latter.

Været har vært like variert som i går, med alt fra opphold til skikkelige regnbyger, og mest av det siste. Humøret har likevel vært på topp hos alle. Vi ser en gjeng som trives godt sammen og er flinke til å inkludere hverandre. Det varmer, selv når regnet gjør sitt beste for å knekke oss.

Til middag sto taco på menyen, og nok en gang leverte dagens kjøkkengruppe til toppkarakter!

Resten av kvelden blir nok tilbrakt inne i hovedhytta med kortspill, quiz og noen flere øvelser i Skolla-lekene. Selv om uka snart går mot slutten, skal vi nyte det siste halve døgnet sammen.

Hilsen Jenny, Synne og Jonatan

torsdag

torsdag

vask

torsdag
Foto: Jonatan Helmersen.

 

Onsdag:

Dag 3 på SommerBaseCamp nærmer seg slutten. Etter en innholdsrik dag i går startet vi dagen litt roligere, med sen frokost og kortspill mens en skikkelig regnskur passerte utenfor.

I dag fikk ungdommen erfare hva det vil si å spå været, heller enn å melde det. Da YR varslet alt fra 0 til 35 millimeter nedbør, måtte vi tidlig ta en avgjørelse om vi skulle satse på overnatting ute eller ikke. Ungdommen fikk være med og bestemme, og vi landet på en dagstur til Bunkerudtjernet, med frivillig overnatting i nærheten av Skolla.

Turen ble dagens hovedaktivitet og er på rundt åtte kilometer tur-retur. Vel framme var det noen som fisket, noen tok seg en tur videre innover i fjellet, mens andre gjorde andre aktiviteter ved tjernet. 

Tilbake på Skolla var det tid for middag. På menyen sto mexicansk gryte, laget på stormkjøkken. Hele gjengen var i sving, flere med egenspikka kjøkkenredskaper. Nok en gang ble resultatet både imponerende (spiselig).  

Under middagen fulgte vi VM-kampen mellom England og Kongo via radioen i bilen. Etter middag samlet vi oss rundt bålet. Der ble det marshmallows, kakao, gitar og allsang.

Nå avrunder vi kvelden på samme måte som vi startet den: med en regnskur utenfor og kortspill inne i hovedhytta.

Hilsen Jenny, Synne og Jonatan

onsdag
Foto: Jonatan Helmersen.

onsdag

onsdag

onsdag

 

Tirsdag:

I dag har vi hatt besøk av Jon, som tok med ungdommen på packraft-tur i Åstaelva. Det virket å falle godt i smak hos alle. Det ble rapportert om god stemning og fin flyt nedover elva. Ellers har vi kost oss i finværet med bading, lek og mye spikking. Ungdommen har også fått øve på bruk av gassbrenner og stormkjøkken, med tilhørende sikkerhetsrutiner. I tillegg har vi vært gjennom litt grunnleggende førstehjelp.

På matfronten har det igjen blitt grilling. I dag sto pølser og hamburgere på menyen. Ungdommen er delt inn i matgrupper og har ansvar for å lage alle måltidene denne uka; frokost, lunsj, middag og kveldsmat. Det fungerer veldig bra!

Til tross for dårlig mobildekning fikk vi med oss kveldens VM-kamp mellom Norge og Elfenbenskysten. Den ble fulgt via radioen i bilen med åpne vinduer. Det var overraskende god stemning rundt en god, gammeldags radiokommentator.

Kvelden ble avsluttet med det prestisjefylte båtløpet «Skolla Grand Prix», der alle stilte med egenprodusert, egenspikket båt. Det var bra engasjement både under forberedelsene og selve løpet. Spikking ser ut til å ha blitt en favorittaktivitet blant flere.

Nå sitter gjengen samlet og spiller kort før det snart er på tide å finne køya. Vi gleder oss til fortsettelsen, selv om værmeldinga kanskje tyder på at de neste dagene blir litt annerledes enn de to første…

Hilsen Jenny, Synne og Jonatan

tirsdag

tirsdag

tirsdag

tirsdag

tirsdag

Mandag:

God kveld!

Første dag på SommerBaseCamp går mot slutten. Dagen har gått med til å bli kjent med hverandre og området her oppe på Skolla. Ungdommen har vært like upåklagelig som været, så dette lover godt for dagene som kommer.

Vi har tilbrakt hele dagen utendørs med bading, fisking, lek og mye kos. Nå har vinden tatt seg litt opp, så vi har trukket inn for kvelden. Her sitter alle samlet, spiller kort og hygger seg. Det er fint å se hvor inkluderende de er med hverandre, og det virker allerede som om de har funnet tonen. 😊

Hilsen Jenny, Synne og Jonatan

Skolla
Foto: Jonatan Helmersen.

Skolla

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig
Bli frivillig
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem