Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside
Tilbake til Aktuelt

Årets høstmøte onsdag 15.november handler om villrein

Onsdag 15. november inviterer vi til vårt tradisjonelle høstmøte. Denne gangen skal vi få lære mer om villrein i vårt område! Høstmøtet er åpent for alle og er uten påmelding. Velkommen til lokalene til Høgskolen i Innlandet på Hamar. Møtet starter kl 18.30. Villreinforedraget varer fra 18.30 til 19.30. Kaffeservering. Det blir informasjon om aktuelle saker fra HHT etter pausen.

Publisert: 06. september 2023
Skrevet av: Margrete Ruud Skjeseth
Nyheter
Villrein i Hemmeldalen Foto: Anders Berg

Det er naturveileder Are Endal Rognes som kommer til vårt høstmøte for å lære oss mer om villreinstammen Rondane sør. Han jobber med formidling på Norsk villreinsenter nord på Hjerkinn. Link til:  Norsk villreinsenter. Han vil også informere om den pågående prosessen med tiltaksplaner for de nasjonale villreinområdene. Les om den prosessen i Innlandet HER.

Bakgrunnsinformasjon

Villreinen var et av de første dyrene som vandret inn i Norge etter siste istid. For de første nordmennene var den forskjellen på liv og død. Den lever et liv på knivseggen, nøye tilpasset mattilgang og klima i det norske høyfjellet. For å overleve bruker reinen enorme områder til ulike årstider for å ha nok mat og plass. De siste 100 år har vi mennesker i ei dramatisk fart tilpasset naturen vår egen bruk og våre behov. Dette påvirker naturen rundt oss og villreinen spesielt. Norge har i dag 90 % av den ville europeiske fjellreinen og det er vårt ansvar å sørge for at den overlever inn i framtida. Sør i Rondane bruker reinen både fjell- og skogområder til ulike tider på året. For å sikre at dyrene har det bra og bestanden er stabil er det viktig å ta hensyn til den i planlegging av aktiviteter og tiltak. Alt fra hvor en bygger hytter og veier, til hvor en legger stier, turer og hytter til glede og nytte for turfolket. Dette betyr at vi må tørre å ta noen upopulære avgjørelser og tørre å la villreinen komme først, for å sørge for at vi kan dele fjellet og skogene i tida som kommer.

Fakta om Rondane villreinområde på villrein.no.

Alle GPSsimler 2009-2022 Rondane sør

 

 

 

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig
Bli frivillig
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem
HHTs høstmøte 2023
HHTs høstmøte 2023