Fjellmarsjen 2024: Værskei – Prestkjerringa – Kittilbua
Fjellmarsj har blitt en tradisjon i DNT Lillehammer. Buss som bringer og henter, samt et godt måltid ved en av de selvbetjente hyttene våre, er standard. Takk til GD for støtte til arrangementet!
Skrevet av: Ragnvald Jevne
Lørdag 22. juni fylte vi opp en buss og reiste til Gausdal Vestfjell. Vi ble sluppet av på Værskei, og hentet igjen på Kittilbu mange timer senere. I mellomtida hadde alle gått en flott fjelltur av varierende lengde. Flertallet gikk hele strekningen fra Værskei til Prestkjerringa (1060 moh) og derfra til Kittilbua, mens andre nøyde seg med Gammelhans.
Ved DNT Lillehammers selvbetjente hytte Kittilbua ble vi ønsket velkommen av et hyggelig «pop-up» vertskap, som i anledning dagen hadde forberedt et særdeles godt måltid, nemlig god Gudbrandsdals «kål». Tusen takk til Eva, Kirsten, Per Harald og Hallgeir!
Fra ventre: Hallgeir, Per Harald, Eva og Kirsten. Foto Leif Brynildsen.
Godt for deltakerne på fjellmarsjen, som hadde mange kilometer i vekslende terreng i beina, å bli tatt så godt imot! Da fikk vi også god anledning til å gjøre oss kjent med Kittilbua, som framstår som et attraktivt anlegg etter restaureringen for få år siden.
Turen var svært variert. Snaufjellet dominerer Hærfjellet (1024 moh), og toppene på Skjellbreidfjellet, nemlig Gammelhans (1066 moh), Myssmørhelje (1070 moh) og Prestkjerringa (1060 moh). Tilbaketuren mellom Nysetra og Kittilbua gikk langs Jotunheimstien, og her er det mer skog og fuktige partier. Siste tids regnvær hadde gjort sitt til at det flere steder var våtere enn vanlig. På det siste stykket Bentsetra-Kittilbu er det lagt en del klopper på aller våteste delene av stien.