Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside

Onsdagssnerten: Olberg 4. juni

Sesongens første Onsdagssnert til Olberg i Vestre Slidre. Litt utrygg varsling fra yr.no, men med vann- og vindtett og kaffe i sekken var vi godt forberedt.

Publisert: 05. juni 2025
Skrevet av: Anne Reidun Tvenge
Turreferat
Olberg Foto: Anne Reidun Tvenge

Turen til Olberg er lettgått i skogen til du kommer frem til Varden. Underveis tok vi en fotostopp, der vi hadde utsikt til stupet.  Fremme ved varden fikk vi et flott skue over Slidrebygda og fjellene i Øystre Slidre. Varden ble behørig undersøkt, og flere var inne i den.

Olberg er et mye brukt turmål, tidligere også for skolene. På stokkene inni varden kan man se at mange har risset inn navnet sitt. Er man heldig kan man også finne igjen sitt eget familienavn fra veldig mange år tilbake.

Sagnet om Hallingene som ville ta Valdreskongen, tok vi sammen med kaffe og niste før vi gikk skogsbilveien tilbake til bilene. Vi var en fin gjeng på 10 personer, 2 menn, 8 damer, og en hund.  

Godt å endelig ha kommet i gang igjen med tursesongen.

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig
Bli frivillig
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem