Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside

Om høstfjellet, båndtvang og beitedyr

Høstfjellet frister, båndtvangen er over, men husk - det er fremdeles beitedyr i fjellet.

Sommer 2019.
Foto: Marius Dalseg Sætre

Høsten er i anmarsj, og fjellet nærmer seg sitt vakreste med sterke farger og sylskarp luft. Trekkes du mot fjellet i tiden som kommer er det fremdeles viktig å ta hensyn til villrein og fjellets beitedyr.

Båndtvang

Båndtvangen er mange steder opphevet (1. april - 20. august), likevel finnes det lokale bestemmelser. Norsk Kennel Klubb har utarbeidet et kart som viser lokale bestemmelser når det gjelder båndtvang.

Som tidligere nevnt har det i Austheiene vært problemer med løse hunder spesielt i turområdene rundt Nutevasshytta i Birtedalen. Dette bemerkes til AAT av både Fyresdal kommune og lokale grunneiere, så husk å vise hensyn når du har med din firbeinte venn i fjellet.

Villrein

Villreinen er på forskjellig vis truet, blant annet på grunn av utbygging av kraftverk, veier og hyttefelt. De taper stadig i kampen om arealene, kunstige barrierer hindrer villreinen i å bruke sine naturlige trekkruter, og de lar seg lett forstyrre og fortrenge.

Også du som bare er på besøk i villreinfjellet, kan påvirke dyra negativt. Villreinen er svært sky, og det skal derfor lite til før dyrene lar seg forstyrre. De vil ofte oppdage oss lenge før vi ser dem.

Slik kan du ta hensyn til villreinen på tur:

  • Følg merkede løyper
  • Hold deg i ro hvis du ser villrein, slik at den kan trekke unna uforstyrret
  • Bruk kikkert og hold avstand
  • Hold deg lavt i terrenget og beveg deg slik i vinden at dyra ikke får lukta fra deg
  • Ha kontroll på hunden og følg regler om båndtvang

God tur i fjellet :)

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig
Landsmøtet i Trondheim 2023.
Bli frivillig
Bli medlem
Bli medlem