Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside

Må holde DNT-hytter og ruter stengt i vinter

Fire DNT-hytter og mer enn 19 ruter på Hardangervidda må holde stengt i vinter. Her kan du lese mer hvilke konsekvenser det har for deg.

Publisert: 16. februar 2026
Nyheter
Vintertur over Hardangervidda. Bildene er fra etappen mellom Kalhovd, Helberghytta og Rjukan.
Foto: Marius Dalseg

Flere grunneiere på Hardangervidda har besluttet å nekte DNT å vintermerke løyper med kvist og å transportere varer over eiendommene deres.

– Vi har prøvd å komme grunneierne i møte, og har vært villig til å justere åpningstider og legge om ruter mens vi venter på regjeringens tiltaksplan for villrein på Hardangervidda. Det har dessverre ikke ført frem. Konsekvensen er at flere folkekjære DNT-hytter må holde stengt, og at det er flere ruter vi ikke får merket med kvist i årets vintersesong, sier Inger Lise Blyverket, generalsekretær i Den Norske Turistforening (DNT).

English: DNT Forced to Keep Cabins and Routes Closed in the Hardangervidda Area This Winter

Spørsmål og svar for deg som skal på tur

Hva betyr dette for meg som skal på tur?

Det betyr at enkelte vinterruter i år ikke vil bli vintermerket med kvist, og at Kalhovd, Lågaros, Stordalsbu og Helberghytta vil holde stengt i vintersesongen 2026. Vi anbefaler deg å legge turen til områder der tilbudet er åpent. 

Følg med på UT.no og DNTs nettsider for oppdatert informasjon. 

Her kan du finne inspirasjon til hytter å besøke i vinter:

Jeg har booket et opphold på en av hyttene som må stenge. Hva gjør jeg, og får jeg pengene tilbake?

Ja, du får pengene tilbake. Du blir kontaktet av DNT om dette. 

Hyttene det gjelder:

Stengingen gjelder også selvbetjent del.

Kan jeg gå i dette området likevel?

Allemannsretten innebærer at du kan ferdes fritt i utmark hvis du opptrer hensynsfullt. Men av sikkerhetshensyn anbefaler vi at kun erfarne turgåere gjennomfører turer i fjellområder uten vintermerking og med stengte hytter.

Har du mindre erfaring, bør du heller vurdere å legge turen din til et annet område der det både er merkede løyper og hytter som holder åpent.  

Av hensyn til villreinen oppfordrer vi også til å følge disse rådene når du ferdes på Hardangervidda:  

  • Følg merkede løyper
  • Hold deg i ro hvis du ser villrein, slik at den kan trekke unna uforstyrret
  • Bruk kikkert og hold avstand
  • Hold deg lavt i terrenget og beveg deg slik i vinden at dyrene ikke får lukta fra deg.  
  • Ha kontroll på hunden og følg regler om båndtvang 

Hvor lenge gjelder dette? Er det permanent?

Endringene gjelder i første omgang for vinteren 2026. Vi har dialog med grunneiere og relevante utvalg, og jobber for å finne gode løsninger for framtida. 

Hva med de andre hyttene på Hardangervidda? Kan jeg besøke dem?

Ja, det er flere hytter Hardangervidda som holder åpent i påsken. Les mer om hyttene på Hardangervidda og åpningstider her, og følg med på UT.no og DNT.no for oppdatert informasjon om åpningstider. 

Hva med andre områder, kan jeg gå der?

Ja, de fleste hyttene våre holder åpent som normalt. Se liste over betjente hytter som holder åpent i vinter her og i påsken her. Følg med på UT.no og DNTs nettsider for oppdatert informasjon.

Hva gjør DNT nå?

Vi jobber for å finne gode løsninger som ivaretar både friluftsliv, villrein og folks sikkerhet i fjellet. Derfor har vi dialog med grunneiere på Hardangervidda, lokale og nasjonale myndigheter og andre fagmiljøer for å finne gode løsninger sammen.  

Hvordan jobber DNT for å bedre forholdene for villreinen?

DNT har iverksatt flere tiltak av hensyn til villreinen, og går i disse dager i gang med flere tiltak, i tråd med Regjeringens tiltaksplan for villrein.

Tiltakene som kommer fra villreinutvalget går mye lenger enn det som er foreslått fra regjeringen, og er ikke utarbeidet basert på et helhetlig faggrunnlag.

Viktig info om kvisting av vinterruter på Hardangervidda

I 2026 er det flere av vinterrutene på Hardangervidda som ikke blir kvistet. Her kan du lese hvilke ruter og hytter somer berørt av dette.

Endringer kan forekomme. Vi oppdaterer fortløpende på hvilke hytter og ruter som er berørt.

Siste oppdatering: 18.02.26 kl. 16:03

Ruter som ikke kan vintermerkes i 2026:  

Solheimstulen- Mårbu er uavklart. Oppdateres løpende. 

Hytter som må holde stengt vinteren 2026:

Andre hytter som er stengt på Hardangervidda:

Som et tiltak for å ta hensyn til villrein, har DNT tidligere vedtatt å stenge flere hytter. På Hardangervidda gjelder dette:

For mer informasjon om åpningstider på hytter og kvistestatus på ruter, se UT.no.

DNT jobber med å få fullstendig oversikt over alle konsekvensene, og vil oppdatere UT.no og DNT.no løpende.

– Hardangervidda har en unik plass i hjertene til mange nordmenn. Nå må mange som hadde gledet seg til vinterturer i dette området avlyse eller gjøre om på planene, sier Blyverket.

DNTs generalsekretær mener det er uheldig at et etablert tilbud i vinterfjellet blir stoppet på denne måten.

– Vi har lang tradisjon for å merke vinterruter slik at folk kan ferdes tryggest mulig i fjellet. Når flere grunneiere bestemmer seg for å gjøre store endringer på kort tid, setter de folks sikkerhet i fjellet på spill.

Hun oppfordrer alle som planlegger tur, om å lese oppdatert informasjon i turplanleggeren UT, sette seg inn i endringer, og som alltid følge Fjellvettreglene.

Slik jobber DNT for villreinvennlig friluftsliv

DNT jobber på mange måter for å bidra til et friluftsliv som tar hensyn til villrein og tamrein. Her kan du lese mer om hvordan og hvorfor.

Les mer her
Les mer her

Uenighet om tiltak

Årsaken til at rutene ikke blir vintermerket er et initiativ fra Hardangervidda villreinutvalg, som oppfordrer grunneiere på vidda til å nekte DNT tilgang. Flere grunneiere har fulgt oppfordringen.

DNT og utvalget er uenige om utforming av tiltak for den rødlistede villreinen. DNT mener at tiltakene må følge offentlige planer, og utformes på en måte som ivaretar det enkle friluftslivet.

Som en del av disse planene vil DNT stenge Torehytten, vinterstenge Hadlaskard, gjøre Litlos selvbetjent, begrense åpningstider slik at hytter i sårbare områder kun er åpne i påsken pluss to uker på vinterstid, samt legge om eller legge ned flere ruter på vidda.

– Regjeringen har hatt en omfattende prosess for å utarbeide tiltak som skal bedre forholdene for villreinen, og samtidig ivareta friluftsliv og andre interesser på vidda. Nå opplever vi at den prosessen fullstendig undergraves, og at det som er en helhetlig, balansert og kunnskapsbasert plan totalt overses, sier Blyverket.

Hun peker på at grunneiernekten i verste fall kan føre til ytterligere negative konsekvenser for villreinen.

– Vi hindres nå i å tilrettelegge for ferdsel i områder som er mindre sårbare for villreinen på denne tiden av året, og som kan være en del av løsningen for et mer villreinvennlig friluftsliv. Store deler av østvidda blir stengt, og vi frykter vi at det vil føre til mer ferdsel og økt press i sårbare områder på vestvidda, avslutter Blyverket.

DNT stenger fem hytter av hensyn til villrein

DNT stenger fem hytter av hensyn til villrein

DNT gjør store endringer i flere folkekjære turområder av hensyn til den rødlistede villreinen. Fem hytter stenges, 125 kilometer med sti legges ned, og flere hytter får ytterligere begrensninger i åpningstiden.

Les videre

Følg disse rådene når du ferdes i fjellområder med villrein:

  • Følg merkede løyper
  • Hold deg i ro hvis du ser villrein, slik at den kan trekke unna uforstyrret
  • Bruk kikkert og hold avstand
  • Hold hund i bånd
  • Hold deg lavt i terrenget og beveg deg slik i vinden at dyra ikke får lukta fra deg
  • Ha kontroll på hunden og følg regler om båndtvang

Les mer om hvordan du kan ta hensyn til villrein når du er på tur her.

DNTs pressekontakt

Telefon: 484 50 526 (ikke sms)

Epost: andreas.blaauw-hval@dnt.no

 

 

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig
Bli frivillig
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem