
Sommer i Sylan
Det finnes mange flotte fjellområder i Norge, men ett av de vakreste er Sylan, sier Niklas Dyrhaug – og vi er helt enige med ham!
Født og formet i Sylan
Langrennsløper Niklas Dyrhaug vokste opp med Sylan som sitt friluftsparadis. Her trente han til VM-gull – nå vil han at flere skal oppdage dette spektakulære fjellområdet på grensa til Sverige. Enten du er barnefamilie, turentusiast eller garvet fjellgeit, byr Sylan på uforglemmelige sommeropplevelser.

Sylan -Et møtepunkt mellom to land
Sylan er samlenavnet på fjellområdet mellom Trøndelag i Norge og Jämtland i Sverige. Dette store og varierte landskapet byr på fantastiske naturopplevelser –fra luftige høyfjellsturer til rolige vandringer over vidder og myrer.

Foto: Niklas Dyrhaug
Topptur i mektige Sylmassivet
–Dette er heimfjella mine. Her har jeg hatt utallige fine toppturer opp gjennom oppveksten, sier Niklas.
–Her ligger det mektige Sylmassivet som innbyr til turer med ulike vanskelighetsgrader. Felles for dem alle er at de byr på mektige opplevelser som gir minner for livet.
–Om du lurer på hvilken tur du skal velge, anbefaler jeg Storsylen og Storsola. Begge har sine kvaliteter og leverer opplevelser i fleng.
Etter disse turene smaker det ekstra godt med en treretters middag på Nedalshytta, sier Dyrhaug.
Flotte merkede sommerruter mellom hyttene i Sylan
Sylan er perfekt for fotturer – her finner du merkede stier og koselige hytter på begge sider av grensa. Velg mellom lette dagsturer eller spennende hytte-til-hytte-turer, som den offisielle Norge-på-tvers-turen fra Stjørdal til Tydal. Du slipper tung sekk og telt – alt er tilrettelagt for ekte turglede!
Midt i fjellriket troner Sylmassivet med Storsylen, 1762 moh. – Norges høyeste grensefjell.
Drømmeturen: Fast-packing hytte-til-hytte løpetur i fjellet

For de som liker å løpe i fjellet kan Niklas anbefale sin ekstremløpetur.
Løpeturen starter fra Storerikvollen eller Nedalshytta, og man løper inn til Syltjønna for så å løpe over Storsylen (1762 moh).
Turen fortsetter over til Sverige og ned til Sylstasjonen/Sylarna Fjällstation for å spise. Deretter går turen til Helags Fjällstation der man kan overnatte.
Dagen etter løper man videre opp til Helagstoppen og ned på baksiden. Turen avrundes med å løpe langs Sylsjøen og tilbake til Nedalshytta for å spise en velfortjent middag.

Kremturer fra DNT-hyttene i Sylan
Alpine topper og lune daler med tradisjonsrike hytter danner en fin ramme for fjellturer både sommer og vinter i Sylan-området. Skal du besøke en eller flere hytter i Sylan fins det utallige flotte dagsturer å gå dersom du ønsker å bruke hytta som "basecamp" mens du utforsker området. Her har vi funnet fram til en rekke ulike dagsturer du kan starte fra en av turisthyttene. De første er basert på de betjente hyttene våre, etterfulgt av turer for de selvbetjente. Du kan velge om du vil forhåndsbestille plass eller komme på drop-in besøk på våre hytter.
Les videre
Besøk våre turisthytter i Sylan
Sommeren i fjellet er kort og uforglemmelig. Sikre deg plass på en av våre hytter ved å forhåndsbestille overnatting.

Velkommen til Storerikvollen og Nedalshytta i sommer
Våre betjente hytter i Sylan åpner 20. juni og er naturlige knutepunkt for turer i fjellet. Hyttene drives av et vertskap og det er servering av måltider.
- Frokost og trerettersmiddag
- Vin/øl og kioskvarer
- Overnatting i to- fire- og seksmannsrom
- Strøm, dusj, innlagt vann og klosett
- Tørkerom for turtøy
- Forhåndsbestilling og drop-in besøk


Ramsjøhytta -moderne og selvbetjent
Ramsjøhytta ble ferdigstilt i 2022 og har panoramautsikt over Ramsjøen, Fongenmassivet og Sylmassivet. Hytta tilbyr et rikholdig matvarelager med middagsretter, pålegg, knekkebrød og lignende, slik at du slipper å bære med deg masse mat på veien hit. Dette er populært spesielt for de som går hytte-til-hytte-turer.


Se også



