Turgleden tok over Bymarka under årets Topp7
Sol, frisk bris og høy stemning møtte deltakerne da årets Topp7 gikk av stabelen i Bymarka, selv om det ble ganske vindfullt oppe på toppene. Over 1800 turglade mennesker hadde sikret seg billett til Trondheims råeste tur, som samlet små og store til en dag fylt med mestring, naturopplevelser og fellesskap.
– Det ble en kjempe-knallstart!, sier Tess Hartogh Heijs, hoved-ansvarlig for oppstarten i Ilaparken i dag, –Jeg er veldig fornøyd med at folk er så gira på å komme i gang, og at de møter opp så tidlig på en søndag for å gå på tur. Det er inspirerende. All ære til de som går, og til de frivillige som gjør dette mulig.
Turfolkets festdag i Bymarka
For 15. gang gikk Midt-Norges største turarrangement av stabelen, og i år med et gledelig deltakerantall, da over 1800 turglade mennesker hadde sikret seg billett. Når man står ved foten av Steinberget og ser folkemengden bevege seg oppover med kurs for Theisendammen og Skistua, skjønner man hvorfor Topp7 omtales som turfolkets nasjonaldag.
Topp7 er mer enn kilometer og høydemeter. Det er kø ved start, smil på toppene, matpause ved Skistua og jubel i målområdet i Ilaparken. Det er et synlig bevis på at naturen er tilgjengelig for alle, også rett utenfor bygrensen. Det er få andre arrangement som så tydelig viser at det faktisk er mulig å starte fotturen midt i byen.
Opplevelser for alle
Topp7 tilbyr fire ulike løyper: den lengste, klassiske runden på 30 kilometer og 1000 høydemeter over sju topper; Topp5 på 20 km; Topp2 og Topp1 på 13 km. Alle løypene byr på sine egne naturopplevelser, og gir deltakerne muligheten til å oppdage nye stier og utsiktspunkter i Bymarka, steder mange ikke har besøkt før. Det er spesielt fint å se at flere velger de kortere alternativene, da får man gjerne en finere opplevelse og får lyst til å bli med igjen neste gang.
Som vanlig kunne deltakerne lade batteriene på matstasjonen ved Skistua, der frukt, drikke og turknekkebrød sto klart. Og ved målgang i Ilaparken ventet en velfortjent premie: En Topp7-T-skjorte som bevis på innsatsen, og et gavekort på opphold i Sylan, uansett hvilken løype man valgte.
Fortsatt mulig å gå Topp7
Selv om hovedarrangementet er gjennomført, betyr ikke det at tursesongen er over. Helt fram til 31. august kan man gjennomføre Topp7 på egen hånd. Arrangørene regner med at flere hundre vil benytte seg av dette tilbudet, en fleksibel løsning som gjør det mulig å være med selv om man ikke kunne delta på selve arrangementsdagen.
Takk til alle som gjorde det mulig
Trondhjems Turistforening retter en stor og varm takk til alle frivillige, samarbeidspartnere og deltakere som gjorde årets Topp7 til en fantastisk suksess. Uten det enorme engasjementet, dugnadsånden og støtten fra mange hold, ville ikke denne folkefesten vært mulig.
Se også