Sommerpraten med KNT
I sommer vil vi ha en intervjuserie vi kaller Sommerpraten, her kommer vi til å ha en liten prat med både gjester, frivillige og ansatte. Spørsmålene vil variere noe, men fokus ligger naturlig nok på intervjuobjektets forhold til friluftsliv, DNT og lignende. Alle intervju vil først bli publisert på sosiale medier (Facebook/Instagram), men vi vil samle de på denne siden etter hvert som sommeren går. God lesning!
Skrevet av: Harald Oppedal

Intervjuene ligger kronologisk i artikkelen under, de nyeste øverst.
17.8. - Inger Lise, generalsekretær i DNT
I sommer var KNTs nettredaktør på "utlån" til frivillig oppdrag for DNT Sunnmøre, i uken som hyttevert der fikk han besøk av Inger Lise Blyverket, nytilsatt generalsekretær for Den Norske Turistforening (DNT) og hennes kone Helle. Med felles interesser og erfaringer fra DNT ble det en trivelig kveld med gode samtaler, det ble også tid til en flott tur til toppen av Karitind påfølgende dag ⛰
Å få en sommerprat med DNTs nye leder var stas og her kommer intervjuet slik at våre følgere kan få bli litt mer kjent med henne! 🤩
❓ Aller først ønsker vi å bli litt bedre kjent med deg, kan du si litt om hvem du er?
✔ Dame (56) født og oppvokst i Oslo, og bor der ennå - med god utsikt til både by, fjord, skog og (litt) fjell fra balkongen i niende etasje i blokkleiligheten jeg deler med kona, Helle. Liker å være ute sommer som vinter, og i hovedstaden har vi mye nærnatur vi kan bruke til det. Like viktig som friluftsliv er kulturliv, og det har vi også mye av i Oslo. Derfor kan du finne meg enten i lysløypene eller i teatersalen en onsdag kveld i februar. Eller i vannet ved Katten (hvis du husker Lillebjørn Nilsens sang om oslosommer) eller på Øyafestivalen i august. Syns selv jeg er god til å balansere jobb og fritid - selv om lederjobber ofte kan være altoppslukende
❓ Å takke ja til å bli generalsekretær for DNT må sies å være en stor og viktig beslutning, kan du si noe om motivasjonen din for å tre inn i denne rollen?
✔ Jeg er kjempestolt over å være den utvalgte til å lede en organisasjon som ikke bare er folkekjær men også folkeNÆR! Det er et stort privilegium å få lede en så stor og mangfoldig organisasjon med et så viktig oppdrag - få den norske befolkningen enda mer ut på tur. Det at DNT er tuftet på frivilliges dugnadsinnsats, gjør meg enda mer ydmyk for oppgaven - dette er sterke verdier som må tas vare på og utvikles videre. I tillegg må DNT være en sterk forkjemper for å bevare naturen vi skal gå, løpe, klatre, sykle eller padle i, både av hensyn til naturen selv og fordi et nært forhold til naturen er viktig for oss mennesker. Og en motor for å inkludere flere i den norske friluftslivstradisjonen.
❓ Vi regner med at det er noen grunnleggende friluftsinteresser til stede hos deg, kan du si noe om hva som har skapt disse interessene hos deg?
✔ I DNT snakker vi mye om nærturen - og det er den jeg er vokst opp med. Jeg kommer fra drabantbyOslo - og rekkehuset jeg bodde i som barn, lå rett ved marka. Den ble brukt både sommer som vinter, men uten at det krevde mye utstyr eller planlegging. Fjellvandring, toppturer og etter hvert også noen klatreruter begynte jeg med først etter fylte 30 - og det har gitt mange adrenalinkick og euforiske opplevelser. Fremdeles har jeg mye ugjort - ikke minst på sjøen, men jeg har ambisjoner om å bli en habil padler en gang.
❓ Hvordan ble du kjent med DNT og tilbudet til organisasjonen?
✔ Kjæresten min tok meg med til fjells, og jeg møtte min første selvbetjenthytte på ferie på Vestlandet - Grindaflethytta. Jeg husker ennå at jeg ble rørt over å finne en fullt utstyrt hytte høyt til fjells - og fikk innblikk i en verden av besøksprotokoller, proviantlager og hermetikkboks-knusere.
❓ Du har jo nå besøkt flere hytter i DNT-systemet, blant annet Pyttbua hvor vi møttes. Vi skal ikke spørre om favoritthytte, men du kan kanskje si noe om hvilke typer hytter du liker?
✔ Alt til sitt bruk! Men det er ekstra flott å ta en tur langs kysten og få overnatte på gamle fyr. Jeg har nylig overnattet på Torungen fyr utenfor Arendal, der sterke naturkrefter og langvarige kulturtradisjoner er samlet på ett sted. Små ubetjente hytter langt til fjells er også noe av det fineste jeg har opplevd. Svartvassbu i Romsdalen er et godt eksempel. Og et velholdt selvbetjeningsanlegg som Pyttbua, der du vet at frivillige og hytteverter passer på og hegner om, er i seg selv en stor opplevelse.
❓ Har du noe favoritt-turområde?
✔ Drammensmarka er fantastisk som nærturområde - ikke minst sommerstid. Det er kort vei fra der jeg bor, med et utrolig stinett tilgjengelig. Og selv om det ligger i lavlandet får en raskt høyde og litt fjellfølelsen.
❓ DNT er jo mye annet enn hytter også, har du tatt del i noen andre tilbud fra DNT?
✔ Jeg har tatt våttkortet i regi av DNT Oslo og omegn. Og jeg har benyttet fjellførere flere ganger når jeg har vært på DNT-hytter, men jeg er usikker på om de har kommet fra DNT. Sånn sett tror jeg at jeg ligner på et gjennomsnittsmedlem: Vi benytter stiene som blir holdt vedlike, ryddet og kloppet, både på den korte nærturen og den litt lengre turen, og så overnatter vi på hytter litt sjeldnere.
❓ Nylig var du på besøk på Åmotdalshytta, vår hytte ved foten av Snøhetta på Dovre. Denne hytten bærer jo noe preg av alder og slitasje, samtidig har den også sin sjarm. Kan du fortelle litt om turen hit og oppholdet?
✔ Jeg nådde hytta etter en lang dagsmarsj fra Snøheim over Snøhetta. Det var mye grov ur, tåke og nokså glatt så vi var en sliten gjeng som ankom ti minutter på sju. Hytta var full av gjester fra inn- og utland, og det var en hyggelig, men litt kaotisk stemning rundt kjøkkenøya. Fin hytte med en stilig steinbu integrert. Flott bade- og fiskevann i nærheten som gjør det til et trivelig sted, også hvis en vil bli en ekstra natt. Men med mye besøk kan det lett bli vanskelig å holde hytta ren uten en litt «bestemt» hyttevert til stede og enda litt bedre systemer for avfallshåndtering og vask.
❓ Bookingsystemet som DNT tok i bruk for en del år siden har nå også blitt introdusert på KNTs hytter, fikk du prøvd ut dette på Åmotdalshytta? Hvordan synes du det fungerte?
✔ Ja, ved en tilfeldighet oppdaget vi at også KNTs hytter hadde åpnet for booking. Jeg er jo vant til at en del senger kan bookes, og synes det er fint at det også gjelder for KNTs hytter. Som fjellvandrer er det enklere å forholde seg til siden mange hytte-til-hytte turer passerer grenser mellom ulike medlemsforeninger.
❓ Det er også en egen app for betaling av mat (og opphold om du ikke har forhåndsbestilt), har du fått testet denne også? Erfaringer?
✔ Hyttebetalingsappen er veldig praktisk og fungerer veldig fint, synes jeg - det gjør det enklere å huske, og det er lett å få gjort opp for seg selv om en er i områder uten dekning. Denne appen er også noe av det vi jobber for at skal bli enda bedre, med flere funksjoner enn i dag.
❓ Sommersesongen er snart på hell, men høsten er jo en tid som kan by på flotte opplevelser, farger og klar luft. Har du noen turplaner for høsten?
✔ Som DNT-leder handler også jobben om å gå tur - så jeg skal på flere de nærmeste ukene. Jeg skal blant annet til Tungestølen ved Jostedalsbreen – det gleder jeg meg stort til. Og så skal jeg på telttur med gode venner helt nord i Nordmarka - på gamle Blyverket-tomter.
❓ Har du noen tips eller anbefalinger å komme med til KNTs venner/følgere?
✔ Kom gjerne på besøk til Oslo - der har vi masse flotte naturopplevelser å by på, bare en t-banetur eller kort rutebåttur unna.
❓ Vi avslutter med et spørsmål som vi har lånt fra DNTs podcast "Utestemmer" (av og med Eivind Eidslott). Hva har du alltid med deg i sekken på tur?
✔ Etter at jeg ble kjent med DNTs konsept ReTuren med reparasjonsverksted for klær og utstyr, vil jeg alltid ha med meg førstehjelpsskrin for å lappe egne og andres klær underveis. Og skal jeg på overnattingsturer, har jeg med meg lesebrettet mitt. Det er ikke alltid så lett å få sove når en ligger med fremmede som lager mye sovelyd, men en bok som kan leses uten å vekke andre, gjør natta kortere.
Vi ønsker Inger Lise velkommen til DNT og ser frem til en spennende tid med henne som leder! 🥰
15.8. - Sunniva Elise - 10 år og på langtur i Sunndalsfjella
Når vi fikk høre om turen Sunniva Elise har gjennomført ble vi mektig imponert, og vi setter pris på å få muligheten til å intervjue henne for å dele litt med våre følgere fra turen 😀
❓ Hei, vi forstår at du har gått en langt tur i "våre" fjell. Før vi kommer inn på turen så vil vi gjerne vite litt mer om deg, kan du du si noen ord om hvem du er?
✔ Jeg heter Sunniva Elise Larsen og er 10 år gammel. Jeg bor på Rørvik med mammen min, stefaren min Joakim og storesøstera mi som heter Sara. Vi har også en liten hund som heter Mia. Jeg skal starte på 5.trinn til høsten på Rørvik skole. Rørvik er en liten plass på kysten.
❓ Når du velger å bruke en del tid på tur i fjellet, så har du helt sikkert noen friluftsinteresser, kan du fortelle oss litt om dette og hvordan du har utviklet den interessen?
✔ Jeg var med på turer i Barnas Turlag når jeg var liten, men det husker jeg ikke så mye av. Men fra jeg var liten så har mamma tatt meg med på turer nesten hver helg. Når vi var på Vega på ferie en sommer så gikk jeg Vega-trappa 2 ganger. Da var jeg 5 år. Så gikk jeg Helgelandstrappa når jeg var 9 år. Jeg gikk også opp til Keiservarden i Bodø og helt ned til sentrum igjen når jeg var 9 år. Det ble en lang dagstur. Mamma går på turer og reiser en del for å gå på fjellturer. Jeg har maset litt på henne for å bli med, men de fleste turene hun drar på er for lange for meg. Hun er på fjellturer i utlandet også, men jeg må vente til jeg blir større for å bli med dit. Jeg tror jeg har fått denne interessen fordi moren min har tatt meg med på turer og at hun er så glad i å gå på turer. Det som er gøy med turer er å se på utsikt og komme fram til en ny plass. Når jeg går på tur får jeg også mye tid til å tenke på ting også synger jeg litt. Pausene er også veldig bra. Da får vi hvile føttene litt.
❓ Har du andre interesser du vil dele med oss?
✔ Jeg er interessert i og spiller mye fotball. Når jeg ikke er på trening så spiller jeg mye med stefaren min og moren min. Favoritten min er Haaland og jeg ser på landskamper og Manchester-City kamper. Jeg spiller også handball, går på svømming og turn. Jeg trener også styrke med mamma hver uke. Fram til nå har jeg også spilt piano og tatt piano-timer, men nå har jeg en pause fra det.
❓ DNT er jo en stor friluftsorganisasjon, kan du si litt om hva du kjenner til av DNTs tilbud?
✔ Jeg har blitt kjent med DNT gjennom mora mi. Som yngre var jeg med i Barnas Turlag. Turen i sommer var min første tur med hytte til hytte og jeg ble også medlem nå i sommer. Nå har jeg lært meg å følge stier som er T-merket og at vi skriver oss inn i ei bok når vi kommer til hytta. Vi lager mat når vi kommer fram, så vasker vi kopper på gammeldags måte. På kvelden spiser vi sjokolade og spiller kort før vi legger oss. Lakenpose er også første gangen jeg har brukt.
❓ Som vi fortalte om innledningsvis, så har du nettopp gjennomført en lang fjelltur i Sunndalsfjella. Vi ønsker gjerne å høre mer om denne!
✔ Den kan jeg fortelle mye om, en lang og flott tur på 92 km over 6 dager 😁
-- Vi startet turen tidlig på søndagsmorgen fra Rørvik med å kjøre bil i 3 timer, så tok vi tog til Trondheim og tog videre til Oppdal. Derifra tok vi buss til Lønset. Da var klokken plutselig 18 om kvelden. Da måtte vi gå fra bussholdeplassen og til Dindalshytta, 7,3 km langs vei. På hytta var det utedo, og det hadde jeg aldri gått på før. Det var litt ekkelt. Hytta var også litt skummel men den var koselig. Det var god seng der.
-- Dagen etterpå gikk vi 14 km fra Dindalshytta til Gammelsetra. Gammelsetra var kjempekoselig. Og det var veldig lave dører. Alt var skikkelig gammelt. Vi spilte mye kort og kosa oss om kvelden.
-- Tirsdag gikk vi fra Gammelsetra til Vangshaugen. Turen på 13,5 km var litt vanskelig å gå. Det var bratt ned og bratt opp så der brukte vi mye tid og mamma måtte bære sekken min litt oppover så jeg kunne holde meg fast i kjettingene. Det var litt skummelt. På Vangshaugen fikk vi endelig bruke ordentlig toalett og dusje! Fram på hytta fikk jeg en brus også slappa vi av litt før vi skulle få 3-retters middag. Jeg er litt kresen på mat så var veldig spent. Vi fikk bacalao til hovedrett, jeg spiste litt men vertsdama så at jeg slet litt, så hun kom med karbonadesmørbrød til meg istedet. Hun var veldig snill og skrøt masse av meg. Til dessert fikk vi blåbær-is og den var nydelig god 😋 Vi kosa oss og spilte kort om kvelden. De hadde wifi så jeg fikk se litt på mobilen også, men brukte den ikke så mye egentlig. Nydelig frokost fikk vi også på Vangshaugen.
-- Onsdag gikk vi fra Vangshaugen til Rauberghytta. Dette ble en lang og tung dag, 16 km i terreng med mye stein som det var litt vanskelig å balansere på med sekken på. Den ene skoa mi revna og den fikk ett stort hull så det kom inn vann hele tiden. Mamma prøve å tape den men tapen satt ikke fast. De siste kilometerne var tøffe. Måtte ta flere små pauser og legge meg ned på slutten. Vi kom fram litt seint på hytta, så mamma stekte pannekaker til meg til kveldsmat så gikk vi å la oss tidlig.
-- Torsdag gikk vi fra Raubergshytta til Grøvudalshytta en tur på 17 km. Vi måtte gå over 2 elver og ta av skoene fordi det var så mye vann i den. Det var litt skummelt fordi vannet strømmet så fort. Heldigvis hadde jeg staver og fikk holde handa til mamma. Så måtte vi tørke føttene før vi gikk videre. Jeg holdt på å dette flere ganger og da ble jeg redd. De siste to kilometerne var veldig bratt ned og vi brukte lang tid, føttene mine ristet. På Grøvudalshytta møtte vi igjen ett kjærestepar som vi traff på Raubergshytta.
Planen videre her var egentlig å gå til Åmotdalshytta dagen etter som er en tur på 28 km, men vi diskutere litt med dette paret og flere som var på denne hytta at det kom til å bli en tøff tur og at det var mye ur. I tillegg ble den ene foten min veldig vond så jeg måtte ta smertestillende og litt salve på den. Vi fikk spilt litt kort denne kvelden også og det var mange folk der. Hytta var veldig koselig og senga var så stor at jeg og mamma kunne sove sammen. Mamma bestemte på kvelden at vi enten måtte ha en hviledag på Grøvudalshytta neste dag eller gå en annen rute. Så ruten vi hadde planlagt ned til Snøheim ble det ikke noe av.
-- Dagen etter vekket mamma meg tidlig for å sjekke foten min. Den var ikke så vond lenger. Vi spiste frokost, pakket sekken og bestemte oss for å gå mot Aursjøhytta. Det var en bratt oppoverbakke i starten så vi brukte over en time opp der på bare 1,5 km. Dagens etappe ble på 24 km (vi gikk litt feil i starten og på slutten så ble en km ekstra). Ettersom dagens etappe var så lang så gikk vi i 5 km før vi tok pauser, men på slutten måtte vi kutte ned til 2-3 km for da var vi slitne. Mamma tok sekken min litt denne dagen også, men mesteparten av tiden gikk jeg med den selv. Mamma sin sekk var ca 16 kg og min sekk var ca 7 kg. De siste kilometerne inn til Aursjøhytta var seige. Og det var så vondt i føttene. Vi hadde gått med våte sko hele dagen så huden under føttene var hvit og innskrumpa og hadde mange sår. Min motivasjon var å tenke på hytta og komme frem til den.
Fremme på Aursjøhytta ble vi møtt av ei herlig vertsdame. Elise het hun. Hun spanderte på meg en moskus-bolle fordi jeg hadde vært så flink. Den tok jeg med meg i senga og spiste før vi gikk ned å dusja. Det var slitsomt å stå i dusjen, men det var nødvendig. Så fikk vi 3-retters middag. Forretten var noe med ørret og det var kjempegodt. Kjøtt til hovedrett som jeg spiste litt av, mens mamma tok resten. Og til dessert skulle vi få karamell-pudding, men så kom Elise igjen og spurte om jeg ville ha soft-is med strøssel på istedet for karamell-pudding. Og jeg liker ikke karamell-pudding, så da ble jeg kjempeglad! 🤩
På kvelden satt jeg i god-stolen foran peisen og løste sudoku og slappa av. Det var tåke, men fikk litt utsikt over Aursjøen. Det var veldig fint der. Senga var også kjempegod. Jeg og mamma ble enige om at vi ikke kunne gå noe mere. Jeg hadde sikkert klart og gått 1 dag til, men mamma hadde så store sår under føttene (feil sko-valg). Så da var spørsmålet: hvordan skal vi komme oss ned fra fjellet? Det gikk ingen buss derifra så vi fant ut at vi måtte ned til Sunndalsøra for å ta nærmeste buss. Vi gikk å spurte Elise om hun visste av noen som skulle kjøre ned dit dagen etterpå. Hun skulle sjekke opp. Senere på kvelden kom hun å sa at hun kunne kjøre oss ned etter frokosten.
Frokosten var forresten den beste på hele turen. De hadde kokt egg og ørret. Når mamma skulle hente de våte skoene våre som vi satte oppe på tørkeloftet, hadde noen tatt de og satt de i en skotørker. Det var kjempesnilt. De var helt tørre. Kjæresteparet vi hadde gått sammen med fra Raubergshytta skulle også sitte på ett stykke. De var også kjempesnille og brydde seg veldig om oss. Det tok 1 time å kjøre oss ned og mamma måtte sitte bak i bilen sammen med babyen til Elise. Hun var kjempesøt. Det var så fin natur og fjell å se på denne bilturen så den gikk fort. Vi tok farvel med Elise og babyen ved kjøpesenteret og takket så mye for oss. Det var helt utrolig service å få på Aursjøhytta. Tenk at det finnes så snille folk. 🥰
Vi skulle egentlig avslutte turen ved Snøheim og ta tog derifra, men så har mamma lært meg at alt kan skje i fjellet så da ble det en annen løsning og vi kommer hjem 2 dager før vi egentlig skulle. Vi har allerede bestemt at vi skal tilbake til Dovre og gå Snøheim-Reinheim og Åmotdalshytta og da skal stefaren min også være med. Det gleder jeg meg til. Nå har mamma lovet meg at vi skal se en skrekk-film sammen og at jeg skal få en stor kanelbolle på turen hjem. Vi skal ta buss til Trondheim og tog til Steinkjer, så må stefaren min kjøre i 3 timer for å hente oss der. Da skal vi på McDonalds å spise før vi kjører hjem.
🥳 Den beste hytta synes jeg var Aursjøhytta fordi den var fin og koselig, og bra mat og dusj og ordentlig do. Og de som jobbet der var så snill. Vangshaugen blir på 2.plass. Den var også koselig, med bra dusj og bra seng.
❓ Har du noe turområde du vil anbefale andre å besøke?
✔ Jeg vil anbefale å gå i Dovrefjell fordi det var fin utsikt, selv om vi hadde tåke hver dag. Neste område jeg vil gå i er Jotunheimen, men først skal vi til Snøheim.
❓ KNT har nylig innført booking på sine selvbetjente hytter, fikk dere prøvd dette, eller kom dere på "drop-in"?
✔ Vi valgte drop-in ettersom vi var usikre på hvor langt vi kunne gå før jeg ikke klarte å gå noe mer. Men jeg kunne gått en dag til fra Aursjøhytta hvis ikke mamma hadde blemmer under føttene.
❓ Har du noen tips du vil dele med KNTs venner/følgere? Vi gjetter at det er mange foreldre der ute som kanskje vil vite hva som motiverer en 11-åring til å dra på tur i fjellet.
✔ Det er mye som motiverer meg!
- Jeg liker å bruke kroppen, å gå og å se nye plasser
- Liker å ha alenetid med mamma, og ville prøve det mamma liker så godt og som hun gjør hvert år
- Ville prøve å være litt tøff, kul og vise at jeg greide det, at jeg er sterk nok
- Møte snille folk på hyttene, når man kommer fram til hytta så er det så godt, å bare slappe av
❓ Hva har du alltid med i sekken på tur?
✔ Sjokolade er viktigst! Ellers har jeg med kjeks, iste pulver, nøtter, drikke, mat, klær, mobilen.
Det var en kjempeflott prat, virkelig kjekt at du deler så mye fra en flott og lang tur! Lykke til med 5. klasse, fotball og andre aktiviteter, og ikke minst velkommen tilbake til nye turopplevelser senere! 🥰
10.08. - Elisabeth - frivillig og tilsyn på Vollasetra
Ny sommerprat og denne gangen blir vi litt bedre kjent med Elisabeth, aktiv frivillig i KNT både som hyttetilsyn på Vollasetra og god medhjelper på andre hytter rundt om!
❓ Aller først ønsker vi å bli litt kjent med deg, kan du si litt om hvem du er?
✔ Hei, jeg heter Elisabeth Rød, er 55 år og kommer opprinnelig fra Polen. Jeg har bodd på Sunndalsøra siden 1988. Jeg har studert i Molde og i Kristiansund. Til daglig jobber jeg med rekruttering og bemanning, og har også personalansvar. Jeg har to flotte barn og et godt nettverk rundt meg, trives veldig godt både med jobben og livet generelt.
❓ Siden du er frivillig i turistforeningen antar vi at du har noen grunnleggende friluftsinteresser. Kan du si noe om hva som har skapt din interesse for friluftsliv?
✔ Jeg vokste opp med naturen veldig tett på, foreldrene mine var glade i å være ute og vi dyrket egen mat, sanket bær og sopp, og var mye ute i skogen.
Da jeg kom til Norge, fant jeg tilbake til den gleden. Jeg liker å gå turer, fiske og sanke. Det gir ro og energi.
❓ DNT har jo, foruten hytter og ruter, også andre tilbud. Kjenner du til disse og har deltatt i andre aktiviteter?
✔ Jeg kjenner godt til mange av tilbudene, og har deltatt på dugnad noen ganger. Jeg er også tilsyn på Vollasetra, noe jeg synes er både fint og meningsfullt.
❓ Hvordan ble du kjent med DNT?
✔ Jeg tror det startet med reklame i posten, og så har jeg ei god venninne som er tilsyn på ei av hyttene. Det inspirerte meg til å bli med.
❓ Som frivillig så har du sikkert vært innom flere av hyttene til Kristiansund og Nordmøre Turistforening (KNT), har du tatt turer til foreningens hytter også som gjest? Evt. hvilke hytter (nevnt et par)?
✔ Ja, det har jeg! Jeg har vært innom blant annet Raubergshytta, Grøvudalshytta, Aursjøhytta, Eiriksvollen, Innerdalshytta, Vangshaugen og Vollasetra.
❓ Hvordan var oppholdet her?
✔ Alltid gode opplevelser! Hyttene er godt vedlikeholdt, og det er fantastisk å våkne opp midt i naturen. Det gir en helt spesiell ro.
❓ Var du på noen turer i fra hytta, dagstur til hytta eller vandret du fra hytte til hytte?
✔ Det har stort sett vært dagsturer, men jeg har også overnattet noen ganger, enten alene eller sammen med venner😊
❓ Har du noe favorittområde for turer?
✔ Jeg har nok et ekstra sterkt forhold til området rundt Raubergshytta. Turene til Raubergstæla via Grønnvollsteinen, og til Geitådalen og Håkodalen er «bare lekker»😊.
❓ KNT har nylig innført booking på sine hytter, har du prøvd dette?
✔ Jeg har ikke brukt det selv, men siden jeg er tilsyn på ei hytte som bruker systemet, har jeg fått litt innblikk. Så langt fungerer det fint. Det at folk kan sikre seg plass gir trygghet, særlig for barnefamilier. Jeg tror det gjør terskelen lavere for å ta turen.
❓ Har du noen tips du vil dele med KNTs følgere?
✔ BLI MED! Det er et varmt, inkluderende og trivelig miljø, enten du vil være med på dugnad, gå turer eller bare bidra litt. Det gir både fellesskap og gode opplevelser.
❓ Hva har du alltid med i sekken på tur?
✔ Litt av hvert 😄 Førstehjelpsutstyr, kniv, fyrstikker, post-it-lapper og penn (det kommer oftere til nytte enn man tror), mat, vann og ekstra klær.
Vi takker for praten og ønsker deg fortsatt god sommer Elisabeth!
😃Blir du inspirert til å delta på dugnad sammen med oss i KNT, send en e-post til turist@knt.no. Og vil du vite mer om Vollasetra eller de andre hyttene så kan du finne mye informasjon på knt.no eller i den store turportalen UT.no.
God tur! 🥰
07.08. - Elise - bestyrer på Aursjøhytta
Da Elise så annonsen hvor vi søkte etter ny driver på Aursjøhytta så hun en mulighet til å skape en sommeropplevelse utenom det vanlige. Med tilknytning til Torbudalen og Aursjøen, friluftsinteresse og med flinke folk rundt seg som ville bli med var det bare å gjøre Aursjøhytta til sin egen denne sommeren!
❓ Aller først ønsker vi å bli litt kjent med deg, kan du si litt om hvem du er?
✔ Jeg er 29, bor i Ålesund men er opprinnelig Frening som slekter fra Sunndalsøra. Jeg er mamma til to, samboer med en fin fyr og sammen har vi også hund og katt. Hele flokken bor denne sommeren i fjellet.
❓ Siden du er nå driver en betjent turistforeningshytte, så antar vi at du har noen grunnleggende friluftsinteresser. Kan du si noe om hva som har skapt din interesse for friluftsliv?
✔ Har noen grunnleggende friluftsinteresser ja! Har drevet litt med jakt og fisket mye. Men hovedårsaken til at vi gjorde dette er at jeg elsker nettopp denne fjellvidda. Det er en så brutal og vakker naturopplevelse å være her. Med det dyrelivet rundt oss, fiskevann på hver en krok og de vakreste solnedgangene du kan tenke deg.
❓ Å være bestyrer er et stort ansvar, men sikkert også kjekt. Kan du si litt om hvordan hverdagen på Aursjøhytta er?
✔ Hverdagen går i ett! Vi har nettopp skjønt at det er bare 1 måned igjen av dette lille eventyret. Og det føles vemodig, for vi koser oss sånn
❓ Har du noen tanker om fremtiden for turistforeningshyttene og hvordan tilbudet kan utvikles?
✔ Tja, jeg er ikke så bereist mellom DNT-hytter og kjenner egentlig bare denne. Så det ville jeg spurt mer erfarne om.
❓ DNT har jo, foruten hytter og ruter, også andre tilbud. Kjenner du til disse og har deltatt i andre aktiviteter?
✔ Ja, jeg har deltatt på kveldsmat-turer med barna mine i regi av DNT Ålesund. Da har vi gått et sted på kvelden, spist kveldsmat og hørt historier fra spennende barnebøker. I tillegg har jeg deltatt på organiserte trilleturer i regi av DNT.
❓ Kristiansund og Nordmøre Turistforening (KNT) er jo en forening som har mange hytter rundt om, har du besøkt noen av disse som gjest?
✔ Har ikke besøkt noen faktisk. Men det skal jeg åpenbart når vi er ferdige her og jeg får tid!
❓ Har du noe favorittområde for turer?
✔ Håkodalen er et favorittområde for meg. Lett tilgjengelig, fint for både store og små, og utrolig vakkert.
❓ Hva har du alltid med i sekken på tur?
✔ Jeg har alltid med meg et par ekstra spinnere til stanga
😀 Takk for praten, fortsatt god sommer! Vi krysser fingrene for en god avslutning på drømmesesongen på Aursjøhytta!
👉 Har du fortsatt ikke tatt turen til Aursjøen og smakt på delikatessene som serveres (vi nevner haneskjell, fersk ørret, Moskusboller og mye annet godt!), det er fortsatt ikke for seint - hytta holder åpent til 1. september!
God tur! 🥰
03.08. - Lill Marita - på tur på Fjordruta
Vi har tatt en ny prat med en av våre gjester, Lill Marita. Både Trollheimen og ytre Nordmøre har blitt besøkt av henne i år, på bildet er hun på toppen av Skarven på Tustna og ser mot Sålåsundet og Vinjefjorden. Toppene i bakgrunnen er Innerbergssalen og Storøra.
❓Aller først ønsker vi å bli litt kjent med deg, kan du si litt om hvem du er?
✔️Jeg heter Lill Marita er 43 år og kommer fra Skaun, jobber hos Kaspo Maskin AS med administrasjon og regnskap. Er trebarnsmor til 3 gutter i alderen 8, 15 og 18 år, liker å benytte tid med familie og kjæreste.
❓Siden du besøker DNT-hytter når du har fri, kan du si litt om hva som har skapt din interesse for friluftsliv?
✔️I en hektisk hverdag er det godt å kunne koble av med å komme seg ut i naturen. Det som er så fint med DNT er at vi har muligheten til å få oppleve mange nye steder.
Å få tilbringe tid i naturen gir en veldig god energi tilbake som jeg tar med meg i hverdagen.
❓Har du andre interesser du vil dele med oss?
✔️Benytter masse tid med barna, hvor det er oppfølging av fotball og håndball. Også er jeg veldig glad i å trene Kettlebells.
❓Hvordan har du blitt kjent med DNTs tilbud og kjenner du til andre tilbud fra DNT enn hyttene?
✔️Har kjent til DNT lenge, men det er først i de siste to årene at jeg har meldt meg inn og begynt å benytte hyttene mer aktivt. Vet at DNT også holder gruppeturer, noe jeg ikke har deltatt på enda. Har også hørt noen podcaster, de gir inspirasjon.
❓Du har nylig besøkt flere av hyttene til Kristiansund og Nordmøre Turistforening (KNT), hvilke?
✔️I 2024 besøkte jeg Imarbu, Nersetra, Rovangen og Storfiskhytta. Denne sommeren ble Gullsteinvollen besøkt og Vollasetra.
Flere hytter er lagt inn på vår besøksliste fremover. 😊
❓Hvordan var oppholdet her?
✔️Trives veldig på hyttene til DNT, da grunnprinsippene er det samme i alle hytter. Alltid godt å komme frem til hyttene, de gir en god ro og en blir så avslappet av å være der.
❓Var du på noen turer i fra hytta, dagstur til hytta eller vandret du fra hytte til hytte?
✔️Valgte å gå over Skarven fra Gullsteinvollen, Ekkertind fra Vollasetra. Når jeg overnattet på Imarbu, så gikk jeg deler av Fjordruta og gikk fra hytte til hytte.
❓Hvor har du fått kjennskap til disse hyttene?
✔️Fjordruta oppdaget jeg ved en tilfeldighet da jeg gikk til Hjelmen en høstdag i 2023. Observerte en hytte da jeg satt på toppen som brakte min nysgjerrighet, begynte og søke i turkart hvor jeg kunne se at det var mulig å gå fra hytte til hytte. Det var nok der det hele startet.
❓Vil du dele litt mer om turopplevelsen her i sin helhet?
✔️På hyttene møter en alltid spennende mennesker hvor vi deler turopplevelser og tipser hverandre. Det har blitt noen turer. Snota, Resfjellet, Forollhogna, Beseggen, Romsdalseggen, Innerdalstårnet, deler av Fjordruta.
❓Har du noe favorittområde for turer i Norge?
✔️Er veldig glad i Trollheimen, men har også fått øynene opp for turer rundt Fjordruta. Liker alle plasser med utsikt og natur et godt stykke utenfor allfarvei.
❓KNT har nylig innført booking på sine hytter (DNT hyttebooking), har du prøvd dette og hvilke erfaringer sitter du eventuelt igjen med?
✔️Benyttet booking denne sommeren, og det fungerte veldig fint.
❓Har du noen tips du vil dele med KNTs venner/følgere?
✔️Pakk sekken, benytt naturens ro til et avbrekk i en ellers så travel hverdag.
Og husk å skrive dere inn i protokollen når en benytter DNT’s hytter (opplever dessverre at noen utelater dette når hyttene er i bruk).
❓Hva har du alltid med i sekken på tur?
✔️Gnagsårplaster, gode klær og fyrstikker.
Vi takker for en hyggelig sommerprat og fin påminnelse om at alle må huske på besøksprotokollen, det gjelder både når man betaler på hytta, med app eller forhåndsbestiller på DNT hyttebooking 😀
Velkommen til nye opplevelser på våre hytter og stier Lill Marita, og fortsatt god sommer!
2.8. - Johan - ivrig dugnadsmann
Denne sommerpraten er med en av våre mange frivillige dugnadshelter, Johan. Om du blir med på en dugnad på en hytte så skal du ikke bli overrasket om Johan allerede er på plass og har gjort noen vurderinger over hva som bør sees på.
❓Aller først ønsker vi å bli litt kjent med deg, kan du si litt om hvem du er?
✔Hei, eg heiter Johan Sættem og er pensjonist. Kjem frå Betna i tidlegare Halsa (no Heim) kommune. I 2017 valgte eg å avslutte arbeidslivet som 62-åring, det året gjekk eg Noreg på langs.
DNT-hyttene vart då brukt for alt dei var verd, og det er mykje når du er våt og kald.
❓Siden du er frivillig i turistforeningen antar vi at du har noen grunnleggende friluftsinteresser. Kan du si noe om hva som har skapt din interesse for friluftsliv?
✔Alt i tidleg barndom var eg med far og mot ut. Med at eg vaks opp på ein gard med saudrift så vart det mang ein tur til fjells for å sjå etter dei. Då var òg fiskestanga med, og den høyrer fortsatt med på fjellturar.
Kontakt med turistforeningshytter fekk eg først som 11 åring. Då gjekk turen til Innerdalshytta, over Bjøråskaret til Kårvatn. Der venta det svinesteik og surkål 😋 Far nevnte mang ein gong kommentaren til to Stavangerdamer: "Hvordan kan det gå så mye steik i en liten mage" 😅
❓DNT har jo, foruten hytter og ruter, også andre tilbud. Kjenner du til disse og har deltatt i andre aktiviteter?
✔Det er ikkje så mange av aktivitetane i turistforeninga eg har deltatt i, men nokre har det blitt. Eg har for eksempel vore med på kurs i telemarkskøyring og i bruk av GPS. Ellers kjenner eg sjølvsagt til at DNT har mange andre kurs, til dømes brekurs, kurs i bruk av kart og kompass, kajakkurs, turleiarkurs og mange fleire.
❓Som frivillig så har du sikkert vært innom flere av hyttene til Kristiansund og Nordmøre Turistforening (KNT), har du tatt turer til foreningens hytter også som gjest?
Og er det noe du vil trekke frem ved en eller flere av hyttene?
✔Eg har vore innom nær alle hyttene til KNT både som frivillig og gjest.
Det står att ei hytte eg ikkje har besøkt og det er Storlisetra, og så har eg ikkje deltatt som frivilleg på Loennechenbua.
Åmotdalshytta og Raubergshytte er kanskje to favoritter, dei er fantastiske utgangspunkt for vårskiturar og fisketurar.
❓Har du noe favorittområde for turer?
✔Med at eg nevner Raubergshytta og Åmotdalshytta, så er nok Sunndalsfjella og Dovrefjell med sitt åpne og mektige landskap favoritten.
Eg vil spesielt nevne fullmåneturane innover på Raubergshytta, dei har vore magiske. Raudbergtela i fullmåne, 22 kuldegrader og tidvis glitrande skiføre må berre opplevast!
❓KNT har nylig innført booking på sine hytter, har du prøvd dette?
✔Eg har ikkje prøvd bookingsystemet på KNT sine hytter, men har erfaring med det frå DNT-hyttene til andre turistforeiningar. Mine erfaringar er at det har fungert fint.
❓Har du noen tanker om denne forandringen i måten å bruke hyttene på?
✔Eg har berre positivt å komme med knytta til bookingsystemet, nokre justeringar etter innkøyring må kanskje på plass.
Det at eg då kan bestille, og ha garantert sengeplass, betyr ikkje så mykje for meg personleg.
Men - for mange betyr det mykje og eg trur det vil gje KNT fleire brukarar av hyttene, så derfor betyr det mykje for meg òg at dette no er på plass.
❓Har du noen tips du vil dele med leserne?
✔Mitt beste tips til dei som les dette, for eg reknar med at dei er turinteresserte, er: Bruk hyttene, dei skapar muligheit til fantastisk rekreasjon og avkobling.
Eg har sjølv feira jul på Stabburet på Grøvudalshytta, trur det var i 2003. Skreiv då dagbok i hytteboka. Ta turen dit og les og bli inspirert, det var ein fantastisk opplevelse.
❓Hva har du alltid med i sekken på tur?
✔Kart og kompass er alltid med i sekken, likeså varme klede og ekstra nistemat. Eg klarar ikkje springe frå horisontalt kvitt sjølv om det er sommar.
Eksempelvis no dei siste dagane i juni var det dugnad på Åmotdalshytta, då var det solsteik på tur inn torsdag, men sludd på heimturen. Då var den ekstra genseren god å ha.
God tur!
🥰 Takk for en hyggelig sommerprat Johan, og god tur til deg også!
📷 Johan reparerer vindu på vårdugnad på Åmotdalshytta (Harald Oppedal)
29.7. - Julie på tur fra Kvernberget til Todalen (Aure)
I denne sommerpraten møter vi Julie fra Oslo, hun har tatt beina fatt fra Kvernberget i Kristiansund og valgt deler av Fjordruta på sin tur for å besøke venner i Todalen i Aure. På vei dit har det blitt både naturlig spa i Gullsteinsdalen og yogaøvelser ved Rovangen, vi forstår at Julie har hatt en flott tur!
❓Hei Julie, kjekt at du vil vil stille opp i KNTs sommerprat. Aller først ønsker vi å bli litt kjent med deg, kan du si litt om hvem du er?
✔Jeg heter Julie Louise Erdahl Skøien, er 39 år, bor i Oslo og jobber i Operasjon Dagsverk.
❓Siden du besøker DNT-hytter når du har fri, kan du si litt om hva som har skapt din interesse for friluftsliv?
✔Jeg tror jeg må svare frihetsfølelsen, mestringen, roen og energien det gir meg.
❓Har du andre interesser du vil dele med oss?
✔Jeg er veldig glad i matlaging inkludert sanking, foredling og eksperimentering. Soppturer og krabbefiske og alt som særlig nordvestlandet har å tilby! Ellers er jeg også å finne mye på yogamatta (som også fikk være med på fjellturen denne gang).
❓Hvordan har du blitt kjent med DNTs tilbud og kjenner du til andre tilbud fra DNT enn hyttene?
✔Gjennom turvenner fra ungdomstiden, min første langtur i fjellet var på fjellski i Skarvheimen, fra Sulebu til Finse! Noe av det jeg husker best er gnagsårene jeg fikk av de helt nye fjellskiskoene…!
Jeg kjenner til mange av tilbudene; fellesturer, dugnader, kajakkurs og ulike arrangement, men har ikke vært så aktiv her (enda). Jeg hadde lyst til å bli med på en fellestur på ski på Vestlandet i fjor, men den var dessverre fullbooket dag jeg leste om den! Ellers har Kobberhaughytta i Oslomarka pizzakvelder som jeg har vært på :)
❓Du har nylig besøkt en/flere av hyttene til Kristiansund og Nordmøre Turistforening (KNT), hvilke?
✔I sommer har jeg sovet over på Trollstua, Gullsteinvollen, Rovangen, og gått forbi Storfiskhytta!
❓Hvordan var oppholdet her?
✔Det har vært veldig fint og rolig! På de to første hyttene møtte jeg på to polske turister, på de to siste ingen!
❓Var du på noen turer i fra hytta, dagstur til hytta eller vandret du fra hytte til hytte?
✔Jeg har gått fra hytte til hytte med noen tvister. Først fra flyplassen i Kristiansund til Trollstua med overnatting der. Så videre til Gullsteinvollen, da gikk jeg via Jurtind (via skaret mellom Skarven og Jurtind, og så over ryggen og ned ved Nonshaugvatnet. Etter et herlig bad i vannkulpen (sikkelig natur-spa!) og overnatting på Gullsteinvollen, gikk jeg ned til Gullstein kirke, der jeg fikk haik til Aure av to nydelige bobilturister fra Nederland. Derfra gikk jeg veien til Tverrbotnsetra og derfra opp til Rovangen. Her hadde jeg hele hytta og området for meg selv, så jeg badet, vasket klær, leste og gjorde yoga og koste meg i sola. Dagen etter startet jeg kl 6, fordi det var så varmt, og gikk til Storfiskhytta, der jeg tok to deilige bad, og så gikk jeg over Todalsfjellet ned til Todalsetra, hvor jeg ble hentet av en venn som har familiested i Todalen!
❓Hvor har du fått kjennskap til disse hyttene, har du leitet på nett selv eller fått tips fra noen?
✔Formålet med turen var å komme meg fra Kristiansund til Todalen til fots. Ettersom jeg kun hadde 4 dager rakk jeg ikke å gå hele ruta, og så ville jeg også få med meg noen topper. Så da undersøkte jeg litt på nett og kart og fant frem til denne ruten! Det er veldig mange måter å gjøre det på, så neste gang blir det kanskje en litt annen trasé.
❓Har du noe favorittområde for turer i Norge?
✔Det er umulig å velge, det er så mange fine områder med så mye variasjon! Men jeg foretrekker turer med lite folk, og denne gang var jeg veldig heldig og møtte svært få. Ellers er Oslomarka også helt utrolig flott når man bor i Oslo, særlig om vinteren for de av oss som liker lange langrennsturer på scooterløyper!
❓KNT har nylig innført booking på sine hytter (DNT hyttebooking), har du prøvd dette?
✔Nei! Jeg liker å ha turen litt åpen og når jeg går alene er det vanligvis alltid plass. I denne varmen møtte jeg jo nesten ingen, så det gikk jo helt fint, men det er jo en bra mulighet om man er mange som skal overnatte på hytta sammen :)
❓Hvilke erfaringer sitter du igjen med fra denne turen?
✔Området jeg gikk i er nydelig og har både topper, lange strekk, sjøliv og gode bade- og fiskevann, så hit vil jeg tilbake! Ellers sitter jeg særlig igjen med noen viktige lærdommer når det gjelder varme og sol i fjellet, som jeg ikke har trengt å tenke på på turer før! Det var lite vann i fjellet i sommer, særlig i høyden, så man må ha med seg flere flasker å fylle. Væskeerstatning med elektrolytter, salt mat, hodeplagg, og bading er også nødvendig for å føle seg bra på tur i steikende sol og nesten 30 grader! Og, følg med på værmeldingen og skyer for tordenvær og lyn!
❓Har du noen tips du vil dele med KNTs venner/følgere?
✔Prøv å gå over fjellet eller gjennom skogen for å besøke venner og kjente, eller bare et annet sted, fremfor å kjøre veien. Det er en veldig fin og spennende måte å forflytte seg fra ett sted til et annet!
❓Hva har du alltid med i sekken på tur?
✔Minst mulig utenom det nødvendige, og en bok! På denne turen hadde jeg med væskerstatning, noe jeg vil si var helt nødvendig for å gå så lange turer i tropevarmen! Yogamatte var også med for første gang i år, og det kommer jeg til å fortsette med på sommerturer fremover, herlig å strekke ut etter en lang dag i fjellet.
Takk for en god prat, veldig kjekt at du deler opplevelser fra turen på Tustna og i Aure. Ønsker deg en fortsatt som sommer og velkommen tilbake til nye opplevelser senere! 😄
Sommerpraten 26.07. - Marvel på tur i Dovre- og Sunndalsfjella
I denne sommerpraten får vi et møte med sunndalsjenta Marvel, hun har nylig vært på tur i Sunndalsfjella og besøkt noen av våre flotte hytter i det området! 🥰
❓Aller først ønsker vi å bli litt kjent med deg, kan du si litt om hvem du er?
✔Jeg heter Marvel Botten er 22 år og kommer fra Sunndalsøra. For tiden bor jeg i Trondheim hvor jeg studerer bachelor i pedagogikk ved NTNU. Jeg har i tillegg jobb i MOT Norge hvor jeg er foredragsholder og ansvarlig for nettbutikken.
❓Siden du besøker DNT-hytter når du har fri, kan du si litt om hva som har skapt din interesse for friluftsliv?
✔Min interesse har kommet fra en aktiv hverdag gjennom oppveksten. Pluss mye turer i oppveksten gjennom mamma og pappas interesse for friluftsliv.
❓Hvordan har du blitt kjent med DNT-hyttene, og vet du om andre tilbud fra DNT?
✔Jeg har blitt kjent med hyttene gjennom mamma og pappa. Ellers kjenner jeg til fellesturer og de betjente hyttene. Jeg har jobbet på Vangshaugen noen sesonger.
❓Du har nylig besøkt en/flere av hyttene til Kristiansund og Nordmøre Turistforening (KNT), hvilke?
✔Grøvudalshytta, Raubergshytta og Vangshaugen.
❓Hvordan var oppholdet her?
✔Oppholdet på alle hyttene var fine. Godt å komme frem til fine hytter etter tur i fjellet.
❓Var du på noen turer i fra hytta, dagstur til hytta eller vandret du fra hytte til hytte?
✔Gikk fra hytte til hytte.
❓Har du noe favorittområde for turer?
✔I Sunndalsfjella liker jeg Grøvudalen. Det er en utrolig fin tur, som dagstur eller som en overnattingstur. Der får man alt man trenger.
Ellers vil jeg utforske sunnmørsfjellene og Nord-Norge.
❓KNT har nylig innført booking på sine hytter, har du prøvd dette?
✔Har ikke prøvd, men er positiv til dette.
❓Har du noen tips du vil dele med KNTs venner/følgere?
✔Om sommeren smør deg med solkrem der du tror du ikke trenger det😉
Fyll på med mat og drikke.
Ikke minst nyt omgivelsene man er i, lett å holde fokus på målet og ikke turen i seg selv.
❓Hva har du alltid med i sekken på tur?
✔Jeg har alltid med meg tyggis og solbriller. Uansett om det er en lang eller kort tur.
Har også alltid med meg comped, tenstoplast og tape.
Takk for en trivelig sommerprat Marvel, vi ønsker deg lykke til videre på studiene i Trondheim! 😄
Sommerpraten 22.07. - Annette og Frank, frivillige og tilsyn på Grøvudalshytta
Vi har hatt en ny sommerprat, og i denne får dere treffe Annette og Frank, de er frivillige i Kristiansund og Nordmøre Turistforening (KNT) og har tilsynsansvar for Grøvudalshytta. Bildet er fra en av deres mange turer inn til hytta i forbindelse med at den ble renovert.
❓Hei - kan dere fortelle litt om dere selv?
✔Vi er Annette og Frank, 53 og 57 år (ung ☺️), bor i Kristiansund. Annette jobber for tiden i NAV hos flyktningetjenesten, er utdannet vernepleier. Frank jobber som fagsykepleier på Storhaugen Helsehus.
❓Siden dere er frivillige i turistforeningen antar vi at dere har noen grunnleggende friluftsinteresser. Kan dere si noe om hva som har skapt deres interesse for friluftsliv?
✔Vi har alltid vært mye ute i naturen, som barn sammen med familien, som ungdom sammen med kompiser. Telting, turgåing, dykking etter hvert. Så flyttet vi til Norge og fikk oppleve den fantastiske naturen her både på land og til sjøs.
❓DNT har jo, foruten hytter og ruter, også andre tilbud. Kjenner dere til disse og har deltatt i andre aktiviteter?
✔Vi kjenner til mange av tilbudene, og vi har selv tatt turlederkurs for noen år siden.
❓Hvordan ble dere kjent med DNT?
✔Vi ble sikkert oppmerksom på KNT/DNT i norskundervisningen en gang. Så fikk Frank medlemskapet i julegave ett år og Annette ble med året etter.
❓Som frivillig så har dere sikkert vært innom flere av hyttene til Kristansund og Nordmøre Turistforening (KNT), har dere tatt turer til foreningens hytter også som gjest?
✔Hmmm..., da må vi tenke litt; Aursjøhytta, Raubergshytta, Sollia, Trollstua, Imarbu, Eiriksvollen, Vangshaugen, Nersetra, Hermanhytta, Gullsteinvollen, Vollasetra, Rovangen, Vindølbu…
Frank måtte flykte av og til da Annette leste i forbindelse med studier de siste årene 🤣
❓Hvordan var oppholdet her?
✔Det er alltid fint å komme til KNTs hytter, noen ganger dukker det opp nye ideer om hvordan man kan løse ting på hytten vi selv har ansvar for.
❓Har dere vandret noe hytte til hytte?
✔Vi har gått Aursjøhytta-Grøvudalshytta- Raubergshytta-Aursjøhytta, ellers er turene til de andre hyttene til og fra. Vi har gjerne lagt inn en overnatting eller to på disse.
❓Har dere noe favorittområde for turer?
✔Nei, egentlig ikke.
❓KNT har nylig innført booking på sine hytter, har dere prøvd dette?
✔Vi har ikke prøvd det selv, men skjønner at det er nødvendig i noen områder. Vi har en nevø i Bergen, hyttene der er ganske fulle og med barn er det veldig greit for dem å sikre seg en overnattingsplass.
❓Dersom ja, hvilke erfaringer sitter dere igjen med? Om ikke, hva tenker dere om denne forandringen?
✔Så langt er våre erfaringer positive. Tidligere har vi fått telefoner i tide og utide om det er nok plass på hytta, nå etter at booking ble innført får vi bare spørsmål om det er mulig å booke hunderom.
❓Har dere noen tips dere vil dele med KNTs venner/følgere?
✔Bli med på dugnad, det er koselig og du møter alltid hyggelige folk der. (Og så er det god mat selvfølgelig, spesielt når du er med til Vollasetra 😉)
❓Hva er alltid med i sekken på tur?
✔Vi har alltid med en Leatherman, en minirull med gaffateip og en lighter. Du vet aldri om du få bruk for det, men vil savne det veldig når du plutselig skulle trenge det om du ikke har det.
🤩Takk til Annette og Frank for en hyggelig prat, fortsatt god sommer og god tur!
Sommerpraten 19.07. - Martine - på tur på Tustna
Vi introduserer "Sommerpraten" - en liten serie med intervjuer av turglade mennesker! Først ut er Freijenta Martine, engasjert, tur- og friluftsinteressert!
❓Aller først ønsker vi å bli litt kjent med deg, kan du si litt om hvem du er?
✔Jeg heter Martine Folkestad, er 17 år, jeg kommer fra Kristiansund og bor på Frei. Jeg går studiespesialisering på Atlanten vgs, og bruker ellers ferie og helger til å være så mye på tur som jeg kan.
❓Kan du si litt om hva som har skapt din interesse for friluftsliv?
✔Jeg ble sammen med broren min dratt med mye på tur når jeg var liten av foreldrene mine, både ulike former for ski og fotturer. Det var ikke alltid jeg var like glad for å bli dratt med ut, men jeg koste meg på tur og var som regel fornøyd i etterkant. Nå som jeg har blitt litt eldre har jeg innsett gleden jeg får av å tilbringe tid ute i fysisk aktivitet. Jeg gleder meg ekstremt mye til jeg får lappen og kan ha friheten til å dra på tur litt lengre unna, både alene og med venner.
❓Har du andre interesser du vil dele med oss?
✔Jeg klatrer, for det meste inne, men har klatret litt ute i lavlandet. Jeg er veldig glad i klatrefeltet vi har i Kristiansund på Kvitneset. Nylig klatra jeg opp Skeie i Jotunheimen, noe som virkelig ga mersmak til mer høyfjellsklatring.
❓Hvordan har du blitt kjent med DNTs tilbud?
✔Jeg har alltid vært klar over DNTs tilbud fordi jeg har vært på ulike hytter oppgjennom barndommen. Jeg har nylig også oppdaget podcasten "utestemmer", en podcast jeg har blitt glad i og inspirert av.
❓Kjenner du til andre tilbud fra DNT enn hyttene?
✔Jeg vet at DNT har gruppeturer, men jeg har ikke vært på noen, hvert fall ikke som jeg husker. Jeg liker også godt podcasten til DNT. Jeg vet at andre deler av landet har et tilbud gjennom DNT Ung, som heter Unge Naturtalenter, som jeg gjerne skulle ønske vi også hadde på Nordmøre. Jeg kjenner noen som har vært med på det i Romsdal og som nettopp har blitt ferdige sommerturledere. Dette er et tilbud jeg er veldig misunnelig på.
❓Du har nylig besøkt en av hyttene til Kristiansund og Nordmøre Turistforening (KNT), hvilken og kan du si litt om hvordan oppholdet var?
✔Jeg besøkte nettopp Gullsteinvollen. Det var et koselig opphold, med sol og varme, bading i kulp og knott på kvelden sammen med to venninner.
❓Var du på noen turer i fra hytta, dagstur til hytta eller vandret du fra hytte til hytte? Og har du noe favorittområde for turer?
✔Vi gikk over Jurtinden på vei til hytta og over Skarven på returen, begge dagene inkluderte et bad i Bjørnavatnet ved Trollstua.
Jeg er veldig glad i å gå på tur i Møre og Romsdal, spesielt på grunn av nærheten til sjøen som gir fantastiske utsikter og solnedganger. På våren elsker jeg når det er snø på fjelltoppene, gresset har begynt å spire og fjorden glitrer i vårsola. Ellers liker jeg å gå på tur i Trollheimen hvor jeg har hytte, på Vestlandet og i Jotunheimen. Det er vanskelig å skulle velge ett favorittområde da alle disse områdene byr på forskjellige type turer og opplevelser.
❓KNT har nylig innført booking på sine hytter, har du prøvd dette?
✔Jeg booka seng til meg selv før vi starta turen. Det synes jeg gikk greit. Jeg fikk ikke til å booke senger til de to andre på samme bestilling. Det ble noe kluss med at en var medlem under 18, en medlem over 18 og en ikke medlem, som jeg ikke fikk lagt inn og bestilt.
❓Hva har du alltid med i sekken på tur?
✔I tillegg til de normale tingene, bruker jeg som regel å ha med et ekstra par ullsokker i sekken på lange turer. Ellers har jeg blitt lært av pappa at strips (ikke plasteret) kan fikse nesten alt som kan bli ødelagt på tur, og strips er derfor alltid en standard i topplokket på våre sekker.
Vi takker for en hyggelig prat og ønsker Martine en fortsatt god sommer med mange flotte turopplevelser!
Se også

