Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside
Bilder fra stidugnad med dugnadsgjeng fra Sandnes turlag. Fra stien mellom Gramstad og Dalsnuten.
Kart

Dugnad som språkpraksis

Hver torsdag samles seks nyankomne flyktninger hos DNT Sør for noe som begynner som språkpraksis – men som raskt blir langt mer enn det. I samarbeid med Introduksjonsavdelingen i Kristiansand kommune får deltakerne en møteplass som ikke ligner tradisjonelle klasserom. Her foregår læringen rundt vedstabler, i skiløyper, på lageret og rundt bålet.

Sammen med erfarne frivillige løser gruppa praktiske oppgaver som trengs for at DNT Sør skal fungere:

  • Samle kvist til vinterløypene
  • Rydde og sortere utstyr
  • Stable ved
  • Og mer

Språket brukes hele tiden, men på en naturlig og trygg måte. Man lærer når man peker, forklarer, samarbeider og ler. Og akkurat det er poenget. Språktrening som skjer mens man gjør noe meningsfullt, i et miljø uten press.

Et møte med norsk frivillighet

Gjennom prosjektet blir deltakerne kjent med hvordan frivillighet fungerer i Norge – og med den sterke dugnadskulturen som bærer DNT. I løpet av ukene inviteres de med på arrangementer, kurs og turer. Mange finner veien videre som ordinære frivillige etter prosjektet.

For oss i DNT Sør er dette minst like lærerikt. Nye perspektiver, nye historier og et fellesskap som vokser rundt bålet hver torsdag. Vi lærer like mye av deltakerne som de gjør av oss.

På skolen virker ikke ørene mine, men i skogen åpner de seg igjen.
Hagos
Dugnad som språkpraksis

Det skjer noe når folk fra ulike land, kulturer og bakgrunner står rundt samme bålpanne og deler lunsj. Fellesskapet bygges langsomt, men sikkert, med vedkubber, hodelykter og gode samtaler. Noen ganger handler dugnaden om rydding – andre ganger om å forstå et nytt land. Begge deler er like viktige.

Vil du bidra?

Har du lyst til å være med som frivillig, eller bidra på andre måter?
Ta kontakt med oss!

Velkommen som frivillig i DNT Sør
Helgetur med DNT Ung til Lakkenstova.

Velkommen som frivillig i DNT Sør

Frivilligheten er selve ryggraden i DNT Sør. Takket være innsatsen fra mange engasjerte dugnadsfolk kan vi holde liv i hyttene, merkingen, turene og aktivitetene våre. Hos oss finnes det mange måter å bidra på, og du velger selv hva du vil gjøre, når og hvor mye. Det viktigste er at det skal være gøy og meningsfullt!

Les videre

Se også

Bli frivillig
Bli frivillig
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem