Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside

Gravhauger ved Somdalen

25 deltok på turen onsdag 30. april.

Publisert: 11. mai 2025
Skrevet av: Karsten Lien
Turreferat
Nesten alle deltakerne
Nesten alle deltakerne samlet etter turen. Foto: Karsten Lien

Det var mange som ville høre om disse gravhaugene og derfor møtte opp ved Somdalen grendehus. Arne Dølerud og Nils Andreas Moen var med som lokalkjente. 

Vi gikk langs Somdalsgata opp til Samsjøveien. Vi hadde et par stopp underveis, for bl.a. å høre om hendelser under krigen.

Oppe ved Samsjøveien hadde vi stopp ved Midtre Somdalen, ved Verket, og til slutt ved det største feltet med ni gravhauger, vest for Midtre Somdalen. Der hadde vi også ei matpause. Jørgen Tinglum Bøckman fra Veien kulturminnepark kunne fortelle litt mer om gravhauger. Takk for alle bidrag.

Så gikk vi samme vei tilbake til grendehuset.

Mer informasjon finner du på Riksantikvarens Kulturminnesøk.
Det finnes også en fin beskrivelse av gravhaugene her.

Referat ved turleder Karsten Lien.

Bøckman orienterer

Jørgen Tinglum Bøckman orienterer. Foto: Karsten Lien.

hoydedata.no

Kopi fra Kartverkets hoydedata.no. Viser de ni gravhaugene vi besøkte til slutt.

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig i DNT Ringerike
Bli frivillig i DNT Ringerike
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem