20 Rundturer i Asker
I 2013 inngikk Asker kommune, DNT Oslo og Omegn og DNT Asker Turlag en partnerskapsavtale. Et av målene var å etablere 20 rundturer i kommunen. Alle rundturene var ferdig skiltet og blåmerket i oktober 2018. Så her har du noen av våre beste turtips i nærområdet!
Turene
Rundturene ligger fra Nesøya i nord til Heggedal i sør. Nesten alle er lett tilgjengelig fra boligområder. To turer har utgangspunkt fra Semsvannet, og går innover i marka derifra. De er gode alternativ til den populære runden rundt vannet.
Lengden på turene varierer fra 2,3 til 5,6 km. De går stort sett i lett terreng langs veier og stier, langs sjøen, i boligområder og i skogen. Turene går gjennom kulturlandskap, forbi historiske steder, flotte utsiktspunkter og spennende naturtyper. Alle rundturene kan nås med buss eller tog.
Her finner du Rundturheftet, med alle de 20 turene. Lenger ned på siden finner du også noen av turforslagene hentet ut fra UT.no, hvor du også finner de andre rundturene.
Her er kart over alle rundturene.