Unge naturtalenter 25/26: Rapport fra vinterturen på Totenåsen
Her kan du lese om alt vi finner på med Unge Naturtalenter! Kanosamling, ferskingkurs og aktivitetslederkurs, grunnleggende turlederkurs, vinterfriluftsliv med pulk og telt, skredkurs på randonneski, klatrekurs innendørs og utendørs, kajakkurs og landstreff!
Vintertur i Totenåsen, Unge Naturtalenter 25/26

Fredag 30. Januar møttes gjengen i Unge Naturtalenter og Turlederne Kjell og Maria opp på parkeringa ved Lønsjøen. (Totenåsen) Her skulle de gå innover med pulk og fjellski.
Da alt utstyr omsider hadde blitt sirlig pakket ned i alle pulker, kunne turen endelig begynne, og alle var ved godt mot da Maria fortalte at når vi var fremme og telt var satt opp skulle det serveres Reinsdyrskav.
På veg til leirplassen gikk praten i hva som hadde skjedd både på jobb og skole siden sist samling. Gjengen er etterhvert blitt godt kjent og litt "catch up" siden sist er viktig.
Da vi omsider hadde kommet fram til leirplassen på myra, måtte alle trå til og tråkke leirplassen hard og fin. Da kunne vi etterhvert sette opp alle telt og maten kunne serveres til alle og enhver.Alle måltider ble spist i "basecamp" teltet. Andre kveld grillet vi pølser på bålet. Det ble toppet med grillet marshmallows til dessert.
Frokostene denne turen hadde vi bacon, egg, og pannekaker. Skikkelig luksus.
Alt dette ble laget på primus i teltet. Vi kan med trygghet si at ingen gikk sultne denne turen.
På lørdagen gikk vi til gapahuken ved Vollumsætra. Der spiste vi lunsj, og koste oss i lia bak setra. Der bygget vi hopp, og det medførte både latter og snø i fjeset.
Søndagen var det tid for å pakke sammen leiren, og sette kursen mot bilene igjen. Etter helgen satt deltagerne igjen med en tur, som for noen er den aller første vinterturen ute, og for noen det lengste de har vært ute i et strekk. Med andre ord har vi fått utfordret oss på hver vår måte. Været var med oss i form av passe kaldt og deilig fluffy snø.
Vi gleder oss til neste gang!
Hilsen Unge Naturtalenter 2025/2026
7-9. november 2025
FØRSTEHJELPSKURS OG GRUNNLEGGENDETURLEDERKURS
Vi gratulerer et knippe nye grunnleggendeturledere til DNT ung!
Andre helgen i november møttes kull 3 av Unge Naturtalenter på DNT Osbakken. Her gjennomførte vi tre timers førstehjelpskurs sammen med andre frivillige turledere i foreningen. Vi fikk øvd på HLR, gjennomgått grunnleggende førstehjelp, øvd på løfte teknikk og stapping! Kanskje mest eksotisk var stapping! Deretter ble det pizza kveld og store mengder snop!

Lørdag startet dagen med en solid frokost deretter ble det grunnleggende turleder kurs. Vi startet med turplanlegging av ruten opp til Mæhlumsetra. Så gikk vi turen - antageligvis en annen vei enn den vanligste. Vi busket oss på kompasskurs gjennom skogen, over hogstfelt og myrer og rakk så vidt å komme frem til hytta før mørkets frembrudd. Der ble det fyring i to peiser, matlagning og middag. Dessert bli litt brent og rar brownie kake som smakte helt fantastisk! Kvelden ble brukt til teori og turplanlegging for morgendagens etappe.

Søndag: Etter en tidlig start ruslet vi i stikk motsatt retning av det vi skulle. Dette slik at vi kunne øve litt orientering på vei tilbake til DNT Osbakken. Vi bakset oss gjennom skogen og fant det vi skulle av punkt og pynt. Ankom Osbakken kalde på bena men i godt humør! Nå kan vi gratulere fire nye grunnleggende turledere til vår forening!

5.-7. oktober 2025
FERSKINGKURS OG AKTIVITETSLEDERKURS
Referatet fra denne samlingen er skrevet av Unge Naturtalenter-deltaker Andrea Bråten.
I høstferien møttes kull 3 av Unge Naturtalenter på gamle Torsætra. Denne gangen sto lek, jellybeans, bål, kart og kompass på programmet. Vi lærte hvordan man bruker kompass og orienterer seg i naturen – og fikk samtidig morsom og nyttig opplæring i hvordan man leder ulike aktiviteter.
DAG 1
Vi startet kurset onsdag formiddag. Først sjekket vi ut hytta og fordelte sengene. Da det var gjort, samlet vi oss rundt bålet. Der snakket vi litt om foreningen vår før vi fikk i oppgave å lage et minibål – med bare én fyrstikk! Noen fikk det til med en gang, mens jeg brukte fem–seks fyrstikker og fikk det nesten til... på fredag!
Etter bålopplegget stekte vi ostesmørbrød, og så var det klart for lek. Vi lekte blant annet gjemsel og lagde navnene våre med ting vi fant i naturen. Det ble mye latter og konkurranse! Til middag lagde vi burgere på bålet, og til dessert ble det s'mores. Kvelden avsluttet vi ute under stjernehimmelen med spennende samtaler og god stemning.

DAG 2
Torsdagen startet med frokost. Jeg lagde min faste kakao med liiitt kaffe. Så var det frem med kart og kompass. Vi lærte hvordan vi skulle bruke dem og planla ruta vår til Linhammerbrenna. Turen ble delt inn i etapper, og vi byttet på å være turleder. På toppen stekte vi pannekaker og lapper, kjempe godt!
På vei tilbake måtte vi selv stille inn kompasset og finne veien. Litt forvirring ble det, men alle kom seg frem til slutt. Vi trodde vi var ferdige da vi kom tilbake til hytta, men Maria overrasket oss med orientering i nærområdet! Noen var litt slitne og smågrettene, men vi koste oss likevel. Etter litt avslapping ble det pizza og brownies til dessert. Satt ute ved bålet en stund før vi gikk inn og spilte jellybean rulette. Noen av smakene var ting som banan og cola, mens andre var hundemat og calefornia pepper.


DAG 3
Fredagen skulle egentlig brukes til å fullføre ambassadørkurset, men ble utsatt på grunn av sykdom. I stedet regnet vi ut SARTTO, og satte i gang med å vaske hytta. Heldigvis slapp jeg å vaske utedoen!
Vi samlet oss en siste gang rundt bålet for å spise lunsj og få utdelt kursbevis. Så var det tid for å reise hjem, men ikke lenge etter møttes vi igjen på fjellsportskvleld! Vi så filmen Trango, som var utrolig bra, og avsluttet kvelden med pizza.
Alt i alt Supermorsomme dager med masse læring, latter og gode minner. Gleder meg allerede til neste gang!

5.-7. september 2025
KANOHELG OG KICKOFF FOR NYTT KULL
Sju friluftsinteresserte ungdommer møttes for første gang til samling.
Endelig høst og vi har gjennomført første samling for Unge Naturtalenter, kull 3. Vi møttes på Skumlien fredag ettermiddag og etter en kort bli-kjent-runde kastet vi oss over fredags tacoen. Desserten ble banan med sjokolade grillet på bål. En umiddelbar hit!
Lørdagen koste vi oss utpå Skumsjøen med kanokurs. Det ble lært bort både J-tak og sveiptak og det ble padlet både forlengs og baklengs og sidelengs. Vi fikk testet slalomløype og kameratredning. I sistnevnte øvelse faller en person uti vannet også skal en annen "redde" personen. Det er tungt å tømme en full kano for vann!
Søndagen ble det langtur over hele Skumsjøen og opp Vedsetelva. En fantastisk fin tur i nydelig vær - selv om mot vind gjorde veien tilbake litt strevsom. En kort tur innom kom-deg-ut dagen også var helgen vår over!
Syv nye ungdommer er klare for et år med padling, klatring, båling, skikjøring, godterispising og fine turer!
Se også