Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside
Kiellandbu. September 2022.

Seks supre turer du rekker på en helg

Finn en ledig helg eller to og sett kursen ut for tre dagers naturlig og nydelig påfyll. Du rekker mye på en helg. Her er seks anbefalte turer!

Publisert: 11. august 2024
Inspirasjon

Velg turmål etter værutsikter, form og erfaring. Pakk sekken smart, så du er klar for skiftende forhold. Vi setter deg på sporet.

Herlig helg på Hardangervidda

Ettermiddag på Tyssevassbu

Hardangervidda er lett tilgjengelig på grunn av mange fine hytter og ruter med nærhet til veier og offentlig transport. Bli servert middager på betjente hytter, møt hyggelige folk og nyt rolige kvelder ved peisen- det gir den store helgefreden- og fryden.

Ta toget til Finse og start på den store flotte hytta Finse. Neste dag er en spennende og mer krevende tur hvor du opplever Nord-Europas største høyfjellsplatå å veien til Krækkja. Deretter velger du mellom å ta turen sakte og rolig mot Haugastøl eller en lengre tur til Tuva for å så gå videre ned til Ustaoset for toget hjem.

Tre dager i Rondane

Turisthytte ved vann i fjellet
Rondvassbu er et topptureldorado.

Praktfulle og populære Rondane har godt helgetekke. Rondvassbu er midtpunktet i Rondane og er en meget populær hytte med fristende topper 2000-meters topper på alle kanter. Hva med å bo her en helg og utforske Veslesmeden, Storronden eller sjefen selv, Rondslottet?

Du kan også gå den fine fjellturen til den vakre betjente hytta Bjørnhollia gjennom Illmanndalen eller Langulpdalen. På Bjørnhollia får du god hjemmelaget mat laget av lokale matvarer. 

Denne runden rekker du på en kveld: Fredag kveld kjører du inn forbi Mysuseter til Spranget og følger veien inn til Rondvassbu. Dagen etter tar du båten over Rondvatnet og runder foten av Rondslottet ned i Langglupdalen og så østover til Bjørnhollia. 

Søndag går du gjennom Illmanndalen tilbake til Rondvassbu så til Spranget. En super helg i en av Norges vakreste fjellområder!

Annonse:

Trekanten i Trollheimen

Broer går over elv i fjellandskap.
Vakkert i Trollheimen!

Det er ikke uten grunn at Trekanten i Trollheimen kan smykke seg med en plass på Turistforeningens liste over de mest populære fjellturene i landet. Og enda bedre, dette er en tredagers rundtur du rekker på en langhelg! Turen går i storslagen natur mellom Gjevilvasshytta, Jøldalshytta og Trollheimshytta. 

Klassisk rundtur i Suldalsheiene

Mann ser utover fjellandskap
De fleste kommer til Stranddalen for å oppleve den unike naturen og trivelige atmosfæren på hytta.

Suldalsheienes vakre stølsområder og frodige høyfjellsterreng innbyr til lange dager på fjellet. Denne turen går innom en av Stavanger Turistforenings flotteste hytter, Stranddalen, og er en fin helgetur.

Et kort og bynært helgeventyr

Rød hytte
Fjellvang er en lett tilgjengelig og hjemmekoslig hytte.

Hva med en enkel overnattingstur i vakre Lillomarka, hvor du kan reise kollektivt til og fra? Etappene er korte og passer dermed godt for mange. Ta toget til Movatn og gå til hjemmekoslige Fjellvang og den bittelille sjarmerende Røverhula. Disse ubetjente DNT-hyttene ligger rett ved Sinober hvor det kan være hyggelig å ta en vaffel eller bolle når dere kommer frem. Neste dag går til Kjul, via Brennberget, som er Lillomarkas høyeste punkt med vidt utsyn over Nordmarka og Romeriksåsene.   

Turtips: Har du lyst til å ta denne turen til neste nivå? Sjekk ut Topptur fra hytte til hytte i Nordmarka

Ta ettermiddagsbussen fra Bodø og opplev Beiarfjellet og Saltdal

En ukes tur hytte til hytte i Saltfjellet Svartisen Nasjonalpark, oktober 2016. Børvatnet, Lurfjellhytta, Lurfjell, Børvasstindene, Tverrbrennstua, Beiarfjellet, Bjøllåvatnet, Bjellåvasstua, Midtistua.
Trolsk stemning på Saltfjellet.

Fra busstoppen på Beiarfjellet til første overnatting på fredag ettermiddag følger du godt rødmerket sti 2 km sørøstover til Tverrbrennstua. Multer er det som regel mer enn nok av på myrene omkring i dette området! Neste dag er det en litt lengre etappe (21 km) fram til neste overnatting som er Bjellåvasstua, Bodø og Omegn Turistforenings mest populære fjellhytte. Distansen dit går i lettgått terreng med noe stigning gjennom Gåsvatnan landskapsområde og videre inn i nasjonalparken. På søndagen går turen til Russånes, via en del av den historiske Telegrafruta, med en del nedover til busstoppen før turen går tilbake til Bodø sentrum.  

Beiarfjellet - Saltfjellet - Saltdal

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig
Bli frivillig
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem