Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside
en tømmerbenk som står på en berghylle, men litt utsikt i bakgrunnen til en dal. det er frodig og grønt rundt

Unike turer i Kongsberg

Her finner du tips til de turene rundt Kongsberg, som gir deg det lille ekstra. Turene er enkle, og kan gås nesten året rundt.

Publisert: 19. juni 2025
Inspirasjon

Å gå en tur kan være veldig fint i seg selv, men noen ganger er det gøy når turen byr på enda mer. Kanskje er det fantastisk utsikt, en historisk vri, naturfenomen eller noe annet. 

Her får du noen unike turer i Kongsberg. 

Vil du ha tips til turer som går i eller fra Kongsberg sentrum? Les artikkelen Enkle turer i Kongsberg sentrum.


Den Store Furua

Lyst til å se ei furu som er over 350 år gammel? Jo, det finnes eldre trær enn dette i Norge, men det er sjeldent man vet nøyaktig alder som her. I 2016 ble “Den store furua” ved Kongsberg sentrum aldersbestemt, og det ble konkludert med at den trolig spiret i 1668. 

Dette er en enkel tur, som passer godt for både barn og voksne i vår- og sommersesongen. 

 

Kronprins Fredriks gruve

Kronprins Fredriks gruve ble funnet i 1732 og ble besøkt av kong Christian VI sammen med dronning Sofia Magdalena i 1733. Dette besøket står det om i en inskripsjon ved gruva. 

Totalt ble det produsert 3191 kg sølv i gruva som ble drevet frem til 1799. Gruva er fredet etter Kulturminneloven, så ta godt vare på området.

Dette er en kort og fin historisk tur, som kan være interessant for mange. 

 

Utsiktstur til Storåsen

Er du en som gjerne går litt høydemeter for å finne den beste utsikten? Da bør du ta turen til Storåsen. På toppen kan du se ned til Lågen og Hvittingfoss sentrum.

Turen opp går på en godt synlig sti, frem til du kommer til en bratt fjellskrent hvor Storås ligger. På toppen finner du postkasse for trimpost, samt rastemuligheter. 

SjekkUT-konkurranse i Kongsberg
Høsttur til Sveinsbu og Brørsteinane

SjekkUT-konkurranse i Kongsberg

Fra juni til oktober 2025 kan du vinne flotte premier ved å sjekke ut på våre hytter i Kongsbergområdet. Her kan du lese om sjekkUT, hyttene og turforslag til dem.

Les videre

Tur til Langevannstoppen 

Denne turen befinner seg i en av de mest populære turområdene i Kongsberg, og det er ikke uten grunn. På Langevannstoppen får du flott utsikt til både Kongsberg by, Gaustatoppen og mye mer. 

Her er det også en velbrukt sti om vinteren. 

Ønsker du en litt kortere tur, kan du snu på Fauleplass. Dette er en naturlig rasteplass for mange, og herfra kan man ta alternative veier ned i stedet for å gå samme vei tilbake. 

 

Den klassiske Jonsknuten-turen

Det som gjør at denne turen kan kalles uni, er “alle” i Kongsberg har tatt denne turen. så om du er på gjennomreise eller nyinnflyttet, eller bare ikke har kommet deg på denne turen enda, da er dette ditt tegn!

Denne klassikeren er under 3 kilometer lang med litt stigning, og kan også gås av små føtter på en god dag. På klare dager har du utsikt hele turen.

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig i Kongsberg
Bli frivillig i Kongsberg
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem