Turrapport Blefjelltur 20-21 september 2024
Takket være midler fra Kongsberg Rotary og KIR-midler kunne KOT planlegge en tur for fremmedspråklige ungdommer i Kongsberg. Prosjektleder for aktivitet i KOT la en plan om besøk til Blefjell og Sigridsbu. Vi fikk med unge turledere fra DNT Ung, og vi fikk med 7 fremmedspråklige ungdommer i alderen 12-15 år.
Skrevet av: Bjørn Inge Aam Verås

Fredag reiste vi fra Kirketorget kl 16.00 med minibuss. 7 Ukrainere og en fra Kongo var spente på å oppleve høyfjellet og en overnatting på Blefjell. Våre fem unge turledere hadde planlagt gåturen, laget meny og gjort matinnkjøp, og organiserte livet på hytta med matlaging og kortspill.
Vi fikk det best høstværet man kan drømme om. Vi kunne gå i shorts og t-skjorte, og satte kurs mot Nordstulvannet der elven hadde valgt nye løp etter flommen. I motbakkene ble det servert raskt energi, og vi begynte å ane magien som lå foran oss. Himmelen ble aprikosfarget og vakker av en begynnende solnedgang, og vi gikk videre oppover. Himmelen ble etterhvert rosa, og etterhvert brennende oransje i det vi bikket over høyeste punkt og kunne skimte Sigridsbu under den brennende himmelen av sola på vei ned i vest, bak Gaustatoppen. Ungdommene var i hundre, flere ringte hjem og mange tok flotte bilder.
Inne på hytta tok turlederne ansvar, med hjelp av deltagerne. De henta vann, skrev seg inn i hytteprotokollen, romma ble fordelt og middagen ble begynt på. Stearinlys ble tent, noen spilte kort, og sammen kunne vi etterhvert nyte en vel fortjent middag sammen rundt bordet. Kvelden ble rundet av i 23-tiden og vi kunne legge oss med tanken om at en slik solnedgang på Sigridsbu er det mange som aldri har opplevd.
Lørdagen våknet vi til knallsol, vindstille, mens tåka lå tjukk i Kongsberg. Havregrøten ble satt på kok, hytta ble rydda og vaska. Etter frokost ville noen nyte sola, og noen spilte kort, før vi satte kursen tilbake mot parkeringen på Nordstul. Vi møtte mange som var på vei opp på fjellet denne dagen. Det er nydelig utsikt sørover mot Sønstevann, og Nordstulvannet, så det ble knipset mange bilder på turen tilbake også.
Deltagere, turledere og undertegnede er meget fornøyd med turen! Vi brukte 3 t opp og 2,5 t ned med pauser. Ungdommene gikk ca 500 høydemeter og 5,5 km hver vei i nydelig høstvær på vakre Blefjell.
Takk for en flott tur! Vi tar gjerne turen igjen neste høst!
Prosjektleder for aktivitet, Bjørn Inge Verås.
.
Se også

