Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside

Referat Turpass Vear - Sem

Den tredje av årets seks turpassturer bød på varierende terreng, mulighet for innsikt i lokalhistorie og god utsikt over Akersvannet, mot Stokke, Borge og Vennerød. Følelsen av mer eksotisk regnskog eller jungel kunne man også få på enkelte partier, da vegetasjonen var tett og frodig og vannet rant livlig i stiene etter de siste dagenes regnvær.

Publisert: 26. juni 2026
Skrevet av: Live Halstensgård
Turreferat
Foto:

Omtalen i forkant «advarte» om at turen kunne være noe mer krevende enn vanlig, men i siste liten hadde de frivillige som merket løypene tilpasset noe, slik at begge rutene skulle være lettere å gjennomføre. Dog hadde ikke denne informasjonen rukket å komme ut, og sammen med litt usikker værmelding, bidro det kanskje til at det ikke ble rekordoppmøte. Men arrangørene er tilfredse med 75 deltakere, det var tett oppunder vårt optimistiske anslag denne dagen. Veldig mange deltok på naturstien underveis, og som vanlig, var den vanskelig nok for de voksne og lett nok for barna. Tre vinnere blant henholdsvis voksne og barn er trukket ut. De blir kontaktet, og kan hente premier på kontoret til DNT Tønsberg og Omegn på brygga i Tønsberg.

 

Riktige svar på natursti for barn:

1. Norges høyeste fjell 1 – Galdhøpiggen

2. Harry Potter sin sport 2 – Rumpeldunk

3. Kenguruene lever i X – Australia

4. Søsteren til Marcus og Martinus 1 – Emma

5. Løveungen i «Løvenes konge» X – Simba

6. Jenta som synger «La det gå» 2 – Elsa

7. Regnskog i Sør-Amerika X – Amazonas

8. Varm og kald drikk 1 – Te

9. Smultron på svensk er 2 – Markjordbær

10. Formelen for vann 2 – H2O

11. Språk på Kanariøyene X – Spansk

12. Sandy i Svampebob Firkant 1 – Ekorn

 

Riktige svar på natursti for voksne:

1. Norges nest lengste elv X – Tana

2. Forfatter av Harry Potter X – J. K. Rowlings

3. Havpattedyr med tykkest pels 1 – Havoter

4. Norge har vunnet ESC X – 3 ganger

5. Joachim Trier er 1 – Filmregissør

6. Vinner 1. sesong Idol Norge 2 – Kurt Nilsen

7. Jordens lengste fjellkjede 1 – Andes

8. Dyr på Gjendekjeks 2 – Reinsdyr

9. Tyttebær på engelsk X – Cranberries (ifølge Google Translate)

10. En limnolog forsker på X – Innsjøer

11. Melkøya ligger i X – Finnmark

12. Fotballklubben Besiktas 2 – Tyrkia

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Frivillig i DNT Tønsberg
Frivillig i DNT Tønsberg
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem