Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside

Viderefører samarbeidet

DNT Hadeland og UngHadeland viderefører samarbeidet – avslutter satsingen på Friluftshuben.

Publisert: 10. juni 2026
Nyhet
Foto: June Persdatter Bjørkli

Etter en grundig vurdering har DNT Hadeland og UngHadeland besluttet å avslutte samarbeidet om driften av lokalene til Friluftshuben og BUA Harestua. Samtidig er vi begge tydelige på én ting: Samarbeidet om aktiviteter for barn og unge fortsetter – og skal styrkes videre.

Siden etableringen i 2023, har Friluftshuben vært et spennende og nyskapende prosjekt som har bidratt til å skape aktivitet, møteplasser og friluftsglede. Både på Harestua og resten av Hadeland.

Videreutvikler aktivitetstilbudene

Gjennom samarbeidet har vi opparbeidet verdifulle erfaringer og gjennomført en rekke vellykkede aktiviteter og arrangementer for barn og ungdom.

Nå ønsker vi å prioritere ressursene annerledes.

– Vi ser at den største verdien vi skaper sammen ligger ute blant barn og unge, gjennom aktivitetene våre. Derfor ønsker vi å bruke både tid, økonomiske ressurser og kapasitet på å videreutvikle aktivitetstilbudene fremfor å drifte et fysisk sted, sier partene i en felles uttalelse.

Les om vårt felles prosjekt Friluftsskolen i skolen

Gode resultater

Friluftsskolen, turgrupper, ferieaktiviteter, arrangementer, kurs og andre aktivitetstilbud har de siste årene vist svært gode resultater. Aktivitetene har samlet hundrevis av barn og unge og bidratt til økt deltakelse, mestring, fellesskap og friluftsglede.

Samarbeidet mellom DNT Hadeland og UngHadeland har utviklet seg til å bli en viktig satsing for barn og unge på Hadeland, og begge organisasjonene er enige om at dette arbeidet skal fortsette.

– Samarbeidet vårt har aldri handlet om bygget eller lokalene i seg selv. Det har handlet om menneskene vi når gjennom aktivitetene våre. Derfor er vi glade for at vi kan fortsette det gode samarbeidet og samtidig frigjøre ressurser som kommer deltakerne direkte til gode.

Les mer om ferietilbudet Friluftsskolen

Ser på nye løsninger

Beslutningen innebærer at Friluftshuben som felles satsing avsluttes, og at driften av BUA Harestua opphører i sin nåværende form. UngHadeland ser imidlertid på nye løsninger for et framtidig BUA-tilbud på Harestua.

DNT Hadeland og UngHadeland ønsker å takke alle som har bidratt til Friluftshuben gjennom etablering, drift og aktiviteter. Frivillige, ansatte, samarbeidspartnere, støttespillere og deltakere har vært avgjørende for å skape et unikt tilbud og et viktig møtepunkt for barn og unge.

Selv om Friluftshuben avsluttes, er ambisjonene for aktiviteter for barn og unge større enn noen gang. Vi ser fram til å fortsette arbeidet med å skape gode opplevelser, mestring og friluftsglede for barn og unge på Hadeland.

Les mer om samarbeidet om Hele Norge båler – Hele Hadeland aker

For ytterligere informasjon:

UngHadeland
Inger Reidun Fleischer, daglig leder
915 18 823 – inger.reidun.fleischer@gran.kommune.no

DNT Hadeland
June Persdatter Bjørkli, daglig leder
413 00 275 – june.bjorkli@dnt.no

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Bli frivillig i DNT Hadeland
Frivillig DNT-unger i Oslomarka
Bli frivillig i DNT Hadeland
Bli medlem
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Bli medlem