Høsttur til Solrenningen
Smak på navnet – Solrenningen – der sola renn over åskammen.
Skrevet av: Thorbjørn Kaland
I hjertet av Stølsheimen
De må ha vært månebedotten forelsket i denne dalen, de som ga plassen det vakre navnet. I århundrer har stølsfolket vandret inn dalen fra Modalen, bygget støler, stelt kyr og geiter. Kløvhestene gikk til bygd med ost og melk, og kom opp med ferske varer.
Steinslandstølen, Solrenningstølen, Ålrekstølen huskes som magiske perler blant eldre fjellfolk som gikk turer, og fikk smake fersk ost og nykinnet smør. Fersk rømme til nytrukken ørret overgår alle andre måltider.
I dag går vi de samme kløvstiene inn den frodige dalen. Vi er i hjertet av Stølsheimen, som fikk sitt navn etter budeienes rike. Solrenningen ligger lun og frodig i skoggrensen, 600 moh.
Fisken vaker i Solrenningsvatnet. En flokk ryper skremmes opp og flyr en sirkel over lien. Solrenningshytten er godt egnet for lengre opphold. Mektige turfjell roper på besøk fra alle retninger.
Turen inn til Solrenningen
Den letteste veien er å gå de 7 km inn fra demningen ved Stølsvatnet. Stien som lenge var bløt i myrfar etter oppdemmingen av Stølsvannet er nå fornyet og lagt noe høyere i dalsiden. Med steinblokker, trapper og trebord langs stien unngår vi å komme til hytten med våte sko. Hytten er også lett tilgjengelig med kajakk eller kano, fra parkeringsplassen ved Stølsdammen.
Her kan du se ruten fra Stølsvatnet til Solrenningen
Fin fisk i Solrenningsvatnet
Hvis du vil prøve fiskelykken tar du med deg en standard hyttenøkkel, som båten nedenfor hytten er låst med. Her finner du óg en kano til fri bruk. Årer i sikringsbuen og redningsvester i buen nede ved vannet. Husk å notere fiskemiddagen i fangstboken på hytten, så naturforvalterne kan oppdatere fiskebestanden.
Stier videre inn i fjellet
Solrenningshytten er et knutepunkt for stiene til hyttene i Norddalen, Åsedalen og Vatnane. Her inne ligger ikke bare vannskillet, men også stølsskillet mot Sognefjorden. Sognestølene har derfor etablert gode stier ned til Ortnevik og Finnabotnen i Sognefjorden.
Fra Åsedalen til Solrenningen (sommer)
Fra Solrenningen til Norddalshytten (sommer)
Fra Solrenningen til Åsedalen (vinter)
Fakta om Solrenningen turisthytte
- 35 sengeplasser
- Selvbetjent
- Åpen hele året
Solrenningen er den nyeste hyttene i Stølsheimen og stod ferdig i 2011. Hytten har lang sesong, god plass og er et fint sted for store og små fjellfanter. Området har langt tilbake vært et yndet tur- og seterdriftområde. Hytta og stiene rundt binder sammen strandstedene langs Sognefjorden med Modalen og Nordhordland.
DNT-medlemmer har rimeligere overnatting - bli medlem her