Hopp til hovedinnhold
Logo
Til DNT.no forside

Sammen ut på tur – for mestring, fellesskap og nye muligheter

Å komme seg ut på tur handler om mer enn fysisk aktivitet. For mange kan naturen være en viktig arena for fellesskap, mestring og gode opplevelser. Derfor har Blå Kors Steg for steg og Bergen og Hordaland Turlag startet et samarbeid som skal gi flere mulighet til å bli kjent med friluftslivet i trygge og inkluderende omgivelser.

Publisert: 21. oktober 2026
DNTs tilbud

Blå Kors Steg for steg Bergen møter mennesker som opplever utenforskap, med særlig fokus på personer som har utfordringer knyttet til rus, kriminalitet eller psykisk helse, og som ønsker støtte til å skape positive endringer i livet.

Gjennom samarbeidet ønsker vi å senke terskelen for å delta i friluftsliv og skape gode møteplasser der deltakerne kan lære, oppleve mestring og bygge nye relasjoner.

Praktisk læring og fellesskap

Aktivitetene gjennomføres omtrent én gang i måneden og vil ofte kombinere praktisk kunnskap med sosialt fellesskap. Deltakerne får blant annet lære om:

  • Bekledning og utstyr til tur
  • Valg av sko og sekk
  • Turmat og matlaging ute
  • Bruk av primus og stormkjøkken
  • Bål og sikkerhet
  • Overnatting i naturen og på DNT-hytter

Arrangementene blir lagt til nærturområder i Bergen, med utgangspunkt i steder som Fløyen og nærliggende turområder. Etter hvert er målet å gjennomføre noe lengre turer, og kanskje også tur med overnatting for dem som ønsker det. Veien blir til mens vi går.

Sammen skaper vi muligheter

Ved å kombinere Blå Kors sin erfaring med inkludering og oppfølging med Turlagets kompetanse på friluftsliv, ønsker vi å gi deltakerne verktøy til å bruke naturen som en ressurs i hverdagen.

Målet er ikke å gå lengst eller fortest, men å skape gode opplevelser, nye erfaringer og et fellesskap der alle kan kjenne på mestring og tilhørighet.

Hvem kan bli med?

Foreløpig er det kun deltakere som er en del av Blå Kors Steg for steg Bergen som kan være med på aktivitetene. Det er med ansatte og frivillige fra Blå Kors, samt turledere fra Bergen og Hordaland Turlag. 

Ønsker du mer informasjon om prosjektet? 

Kontakt Bergen og Hordaland Turlag på tlf 553 35 810 eller e-post aktivitet-bht@dnt.no. 

Del artikkel:
Del på e-post

Se også

Våre turer og kurs
Tur til Olsnessåta på Osterøy etter fellesmøte 12.–13. november, 2022.
Våre turer og kurs
Medlemsfordeler i Turlaget
Sti mellom Breidablik og Vending, august 2023.
Medlemsfordeler i Turlaget