Milliongaver til kompetanseløft og Friluftslivets hus
Sparebankstiftelsen SR-Bank gir 1,3 millioner til kompetanseløft for turledere og 1 million til oppgradering av Friluftslivets Hus i Marken.
Viktig kompetanseløft for Turlaget
Denne støtte betyr enormt mye for oss i Turlaget, sier en oppglødd leder for aktivitetsavdelingen, Birgithe Roald. Hun har nettopp mottatt to store gaver fra gave- og kommunikasjonssjef i Sparebankstiftelsen SR-Bank, Ellen Instefjord.
1,3 millioner til kompetanseløft for turledere og 1 million til oppgradering av Friluftslivets Hus i Marken.
– Med støtten på 1,3 millioner kan vi nå gjøre et ordentlig kompetanseløft på Vestlandet for turlederne våre, sier Roald og fortsetter: – Pengene skal vi bruke til å få økt turlederens kompetanse på skred, førstehjelp og padling.
Strengere krav til sikkerhet
Bakgrunnen for kompetanseløftet er et stadig større fokus på risiko og krav til sikkerhet i samfunnet generelt, som også friluftslivet er en del av.
– Deltakelse i friluftslivet og i frivilligheten gir økt livskvalitet og bedre helse. Bergen og Hordaland Turlag vil fortsette å gi deltakere trygge opplevelser i naturen, men ser at kravene til kompetanse spesielt i forbindelse med ferdsel på ski, og vann, samt krav til førstehjelp og livredningskompetanse har økt. Dette prosjektet er med å styrke kompetansen innen friluftsliv, sier Instefjord i Sparebankstiftelsen SR-Bank.
På jakt etter dedikerte frivillige
Nå håper Roald at eksisterende og nye frivillige vil bli med på kompetanseløftet, og er spent på responsen etter hvert som nye kurs legges ut for påmelding.
– For å få nok instruktører leter vi også etter nye frivillige som kan tenke seg å «gå til topps» i kursstigen og bli for eksempel skredinstruktører. Ta gjerne kontakt hvis du har en drøm om å lære livsviktig fjellkunnskap til andre, sier Roald.
Dette er kompetansemålene 2024–2026
- Utdanne instruktører som kan holde førstehjelpskurs på 8 timer og 16 timer etter standard fra Norsk Fjellsportforum (NF)
- Kurse så mange av våre frivillige som mulig i NF førstehjelpskurs på 8 og 16 timer.
- Videreutdanne turledere i NFs skredutdanning for å skaffe flere instruktører til skredkurs.
- Kurse våre turledere til å bli aktivitetsledere for kano/kajakk etter NPFs standard.
Friluftslivets Hus i Marken oppgraderes
Både underetasjen og 3. etasje er oppgradert, så kun 2. etasje gjenstår. Med tildelingen på 1 million kroner og en gave på 750.000 kroner fra Sparebanken Vest, så er Turlaget nå nærmere å kunne ruste opp 2. etasje også.
– Pengene vi har fått så langt er vi veldig glade for. Det blir veldig fint å få et hus som ser helt ut. Vi håper vi snart kommer i havn med resten av finansieringen, avslutter Birgithe Roald.