Skip to main content
Logo
To DNT.no frontpage

Stølsbesøk Tyrisholt 26. og 27. august

For andre året på rad hadde vi invitert 4. trinn ved NABS og 8. trinn ved NAUS (barneskolen og ungdomsskolen i Nord-Aurdal) til stølsbesøk på Tyrisholt. Hvert trinn hadde en hel dag på stølen.

Published: October 17, 2024
Written by: Torkjell Haugen
Trip report
Sang og dans Photo: Torkjell Haugen

Elevene hadde før besøket jobbet seg gjennom et elevhefte tilpasset hvert trinn som vi hadde utarbeidet med oppgaver og faktaopplysninger om stølsliv slik det ble drevet på stølene i Valdres.

Klar til å servere stølskost Foto Torkjell Haugen

Når elevene kom til stølen var det først en liten minikonsert med ulike sanger, fortellinger, dans og instrument som lur, bukkehorn, seljefløyte og fele. I lunsjen fikk elevene smake god stølskost som ekte stølsrømme, lapper og kvikako som budeiene på stølen hadde laget til. Det var også mulighet å prøve instrumentene, og selv om det var vanskelig å få lyd i luren, var det noen som fikk det til.

Musikk og fortellinger Foto Torkjell Haugen

Etter at de hadde spist seg mette, ble de delt inn i tre ulike grupper som rullerte på ulike aktiviteter. Det var koking av brunost, natursti og fortelling om Haugafolket.

Ringdans Foto Torkjell Haugen

Dette opplegget var mulig med solid egeninnsats fra våre frivillige, de tre budeiene på Tyrisholt og musikerne Sylvelin og Karolina. I tillegg hadde vi fått støtte fra Norsk Seterkultur, Nord-Aurdal kommune og DNT sentralt.

Share article:
Share via email

See also

Become a volunteer
Become a volunteer
Become a member
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Become a member