Skip to main content
Logo
To DNT.no frontpage

Ny bru ved Goldahaugen

Det skjer mye på brufronten på Troms Turlags løypenett for tida. I helga monterte en ivrig dugnadsgjeng opp ei helt ny bru ved Goldahaugen, da den gamle brua har blitt skadet av isgang og stor vannføring gjennom flere år.

Published: September 24, 2026
Written by: Magnar Uvsløkk/Lin Einarsdotter Olsen
News page
Dugnadsgjengen markerer åpning av den flotte nye brua ved Goldahaugen Photo: Odd Arne Solberg

Goldahaugen ligger på løypa mellom Golda- og Gappohytta. 12 meter lange bærebjelker av impregnert limtre ble transportert inn med skutere i april 2026. Elveløpet var helt fyllt av hard snø, det ble gravd ei grøft i snøen og bora ned grove gjengestenger i berget for feste. Så ble bjelkene lagt ned på fast fjell på hver side av elva. Takk til Sigmund Dalvik og Per Ivan Vatne som bukserte den tunge lasta inn til Goldahaugen vinterstid.

Helga 17. - 20. september var det endelig tid for dugnad for å få på plass den nye brua. Det var en motivert gjeng som dro opp til Goldahaugen torsdag, og det lå mye jobb foran oss. Vi fordelte arbeidsoppgaver og etablerte leir. Deretter la vi en plan for fremdrift av byggingen av brua.

Odd Arne så ganske raskt at det kunne være lurt å flytte hele bruspennet litt lenger ned, slik at den kom høyere opp. Som tenkt så gjort!😊

Vi startet med å borre ned forankringer i berget og forskale på begge sider. Vi var ferdige med støpingen ca. kl.18 på fredagen, pakket inn begge fundamentene og håpet på god herding!

Lørdagen startet med å flytte dragerne på plass uten at søyleskoene løsnet, pga minimal herding. Det ble laget en god fremdriftsplan for å få bjelkene på plass, men med gode ingeniører så gikk det greit, selv om det var tungt. 

Resten av lørdagen og lørdagskvelden gikk med til dekket og å starte på trappene. Vi var utrolig heldige med været alle dagene, så vi kom i mål på søndags formiddag!

Oddvar sørget for veldig god bevertning, og da er det alltid trivelig å være på dugnad.😊 Odd Arne og Odd er gode ingeniører på hver sin positive måte!

Vi planlegger også å få satt 2 stk. avstandsrør mellom dragerne i underkant, slik at de ikke slår seg. Det har også vært diskutert om bruvangene burde settes inn med beskyttende olje eller beis.

Alt i alt; vi ble ferdige med hele brua i løpet av ei langhelg!! FOR en dugnadsgjeng, de er fantastiske! Den nye brua er nå klar til bruk!

Skrevet av Magnar Uvsløkk, dugnadsleder

Og Magnar høster følgende god-ord fra resten av dugnadsgjengen: Han er svært beskjeden til å være trønder. Han er makalaus på logistikk, planlegging og tilrettelegging. Fullt på høyde med Egon Olsen, men på en legal måte. Han er i tillegg lett å samarbeide med. 

Troms Turlag retter en stor takk til den fantastiske dugnadsgjengen bestående av Magnar Uvsløkk, Odd Arne Solberg, Odd Olsen og Oddvar Dalberg, samt til Pål Tengesdal i styre/merkeutvalg/bruutvalg som har bidratt med tilrettelegging og logistikk. Dere er helt suverene!

Videre etterarbeid vil være å bruke deler av den gamle brua, samt restematerialer, til å lage gangbane inn mot nybrua på den siden som er nærmest Goldahytta. Her er det noen store og litt skarpkanta steiner som kan være en utfordring når du kommer gående med slitne bein og tung sekk. 

Den gamle brua er fortsatt mulig å bruke, men det gjenstår å se om den berger seg gjennom vårflom og isgang våren 2027. Den har blitt skadet gjentatte ganger tidligere år. Den gamle brua var mest utsatt for skader der den har fundament ute i elveløpet. Vi planlegger å rive den gamle brua på ettersommer/tidlig høst 2027, når vannføringa er lav. 

Se bildeserie fra bruoppsettingen under.
Fotografer: Magnar Uvsløkk, Odd Arne Solberg og Odd Olsen

Share article:
Share via email

See also

Become a volunteer
Become a volunteer
Become a member
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Become a member