Skip to main content
Logo
To DNT.no frontpage

DNT justerer tilbudet i Telemark som en del av villreinstiltak på Hardangervidda

Regjeringen har lansert Tiltaksplan for Hardangervidda villreinområde. Planen får konsekvenser for friluftslivet på vidda og endrer tilbudet til turistforeningen i Telemark.

Published: July 13, 2026
News
To personer går på vidda med sekker, i forkant er det en varde med rød T.
Photo: Marius Dalseg Sætre

Ferdselen styres bort fra de mest sårbare områdene
DNT skal gjennomføre omfattende endringer i hytte- og stinettet på Hardangervidda og andre villreinområder, basert på et bredt faglig grunnlag utviklet med myndighetene.
 
– Dette handler ikke om å gjøre fjellet mindre tilgjengelig, men om å ta bedre hensyn til naturen. Vi legger til rette for mer villreinvennlig ferdsel, samtidig som vi avlaster de mest sårbare områdene, sier daglig leder i DNT Telemark, Mariann Eriksen.
 
DNT som en del av løsningen
DNT Telemark, DNT Oslo og omegn og DNT Drammen og omegn deler ansvaret for hytter og ruter i Telemark, og samarbeider om tiltakene. Mogen, Kalhovd og Solheimstulen styrkes som startpunkter for dagsturer og naturopplevelser i nærområdet. Hytte-til-hytte-muligheten langs østvidda fra Kalhovd til Mårbu og videre til trekanten i Buskerud opprettholdes, det samme gjelder rutene Gvepseborg/Krokan til Helberghytta og Kalhovd, og fra Mogen til Stordalsbu og Kalhovd om sommeren.
 
Lågaros turisthytte og tilhørende stisystem skal stenges, men gjennomføringen planlegges slik at denne sommersesongen blir tilnærmet normal, med noe redusert tilgang på forsyninger.
Oppdatert informasjon om hytter, ruter og hensyn til dyreliv finnes på UT.no.
 
Et felles ansvar for villreinen
– Norge har et internasjonalt ansvar for villreinen. Vi gjør store grep i vårt tilbud, men kommuner, reiselivsaktører og andre må også bidra dersom vi skal sikre villreinens leveområder på lang sikt, sier Eriksen. Hun peker på at hyttebygging og annen arealbruk fortsatt legger press på leveområdene, og mener det er et paradoks om friluftslivet må reduseres samtidig som nedbyggingen fortsetter.
 
Tiltak på Hardangervidda
Tiltakene omfatter blant annet:

  • Stenge de selvbetjente hyttene Hadlaskard, Lågaros og Torehytten, samt tilhørende stier til Tyssevassbu, Litlos og Hadlaskard.
  • Gjøre om Litlos fra betjent til selvbetjent hytte.
  • Sommerstenge Hellevassbu, som får åpent kun i vintersesongen.
  • Legge ned nesten 285 km stier, blant annet Lågaros-Mårbu, Rauhelleren-Lågaros, Lågaros-Mogen og Lågaros-Sandhaug.
  • Begrense åpningstidene ytterligere på Tyssevassbu, Middalsbu, Stordalsbu, Lufsjå, Litlos og Helberghytta til sommersesong og påske.
  • Stenge selvbetjeningstilbudet på Mårbu og Rauhelleren, som da kun har åpent i betjent sesong.
  • Legge om stier, blant annet mellom Solheimstulen og Imingen. 

– Vi håper folk vil være med på denne omstillingen. Ved å velge turmål og ruter som tar hensyn til villreinen, kan vi fortsatt gi gode naturopplevelser, samtidig som vi tar vare på en av Norges mest sårbare fjellarter, sier Mariann Eriksen.
 
Les mer om DNTs tiltak her.
 
Se regjeringens Tiltaksplan for Hardangervidda villreinområde her.

Et utsnitt av et kartFigur: Oversiktskart stig- og løypeplan sommer.

Share article:
Share via email

See also

Bli frivillig
Bli frivillig
Bli DNT-medlem
Bli DNT-medlem