Føremeldinger, Bergen og Hordaland Turlag
Sjekk ut hvordan forholdene er i fjellet ved hjelp av våre føremeldinger, og andre nyttige linker.
Status 09.09.26
Sommeren er på hell og høsten med sine fine farger er i anmarsj. Dagene blir kortere og mørket senker seg. Husk hodelykt.
De øverstliggende hyttene som Fonnabu og Skålabu har hatt flere snøfall. Det er et tynt snølag de siste 200-300 høydemeterne opp til Skålabu pr. 09.09. 26. Vær også obs på at snø kan legges andre steder og gjøre sti og merking mindre synlig.
Pakk med skift for lave temperaturer. Ekstra ullskift, gode fjellstøvler og staver anbefales. Sjekk i tillegg vær og farevarsel på Yr og Varsom. Lave temperatur kan føre til forbigående nedbør i form av snø på Skålabu, Fonnabu og Breidablikk.
På de mest besøkte hyttene er det fortsatt hytteverter i helgene. Stavali turisthytte er ikke lenger betjent, men åpen for selvbetjening fram til 15.okt.
Bestilt seng, rom eller hytte du ikke skal besøke som planlagt? Meld fra til oss.
God tursommer!
Sesongveier:
Veien fra Steinsland til Stølsdammen (Solrenningen) er åpen. Det er den også opp til Åsabotn ( Norddalshytten), men et større anleggsarbeid kan påvirke tilgjengeligheten. Svartavassvegen fra Romarheim er kjørbar helt til enden, Svartavatn og stistart til Skavlabu.
Veien på Vikafjellet inn mot Bjergane og Kvilesteinsvatnet er åpen. Den kan ha varierende standard, ta hensyn, lav fart, bomvei.
Veien fra Eksingedalen til Askjellsdalen og Holskardvatnet er åpen.
Nygårdsveien opp fra Øvre Helland i Modalen vil ha anleggstrafikk på grunn av utbedringer fram til 2027. Regn med ventetid (ikke søndag). Det er ikke startsted til noen av BHT-hyttene, men til andre stier og dagsturhytta i Modalen kommune.
Bontveitvegen inn mot Bjørnstølen har veiarbeid, mulig omkjøring via Hausdalen.
Det er også veiarbeid på E39 langs Osterfjorden og Fv 569 mellom Romarheim og Mo. Mer informasjon på Statens vegvesen sine sider og her.
Mer informasjon: På UT.no finner du informasjon om alle hytter, rutebeskrivelser samt en rekke turforslag. Du kan også kontakte Tursenteret for spørsmål knyttet til vær, føre, tur og hyttespørsmål.
Følg oss på Facebook for oppdaterte vær- og føremeldinger.
Har du vært på tur? Send oss en e-post med føremelding og bilder. E-post: bht@dnt.no.
See also