Skip to main content
Logo
To DNT.no frontpage

Takk for alt, Kong Harald

Det var med stor sorg vi mottok nyheten om at Kong Harald har gått bort. Gjennom et langt liv i tjeneste for Norge har han satt dype spor etter seg, og inspirert mennesker over hele landet.

Published: August 28, 2026
News page
Photo: Line Hårklau

– Kong Harald har gitt alt for Norge, slik han lovet i sitt valgspråk. Han har inspirert lokalsamfunn gjennom alle besøkene, og han har løftet fram frivillige organisasjoner blant annet gjennom beskytterskap, sier Inger Lise Blyverket, generalsekretær i DNT.

- For oss i DNT har det også vært flott å se at han har ledet an i en familie som setter både friluftsliv og natur høyt. Selv har han vært ivrig i kystfriluftslivet, og det inspirerer mange. Men kanskje viktigst av alt er det at Kong Harald med sin lune og imøtekommende stil, og historiske taler om mangfold og det moderne Norge, har blitt et forbilde for oss alle. Våre tanker er med kongefamilien. Vi sørger med dem, sier DNTs generalsekretær.

Share article:
Share via email

See also

Become a volunteer
Become a volunteer
Become a member
Nydelige Trollfjordhytta ligger på grensen mellom Vesterålen og Lofoten. Turen opp til hytta går fra Austpollen innerst i Trollfjorden.
Become a member