DNT stenger fem hytter av hensyn til villrein
DNT gjør store endringer i flere folkekjære turområder av hensyn til den rødlistede villreinen. Fem hytter stenges, 125 kilometer med sti legges ned, og flere hytter får ytterligere begrensninger i åpningstiden.
– Dette er tiltak som begrenser allmenhetens friluftsmuligheter i noen av de mest tradisjonsrike fjellområdene vi har. Vi gjennomfører dem likevel, fordi vi vil bidra til å bedre villreinens situasjon, sier Inger Lise Blyverket, Generalsekretær i Den Norske Turistforening (DNT).
Tiltakene kommer i tillegg til at DNT gjennomfører flere villreinstiltak i Rondane og på Dovrefjell, som blant annet å legge ned rundt 60 kilometer sti.
Dette er endringene kort oppsummert
- Stenge fem hytter: Torehytten på Hardangervidda, Storsteinen, Grasdalen og Eidavatn i Ryfylke og Øyuvsbu i Setesdal.
- Legge ned 125 kilometer sti på Hardangervidda og i Ryfylke/Setesdal.
- Legge om ytterligere 73 kilometer sti på Hardangervidda. I tillegg legges rundt 60 kilometer sti i Rondane og på Dovrefjell ned.
- Ytterligere begrense åpningstidene på flere hytter.
- Gjøre om den betjente hytta Litlos til en selvbetjent hytte.
– Norge har et viktig ansvar for villreinen, og vi i DNT tar vår del av ansvaret. Med disse tiltakene styrer vi turgåere utenom steder og tider som er særlig sårbare for villreinen. Det er viktig for å bedre situasjonen for reinen, samtidig som vi sikrer at disse områdene er tilgjengelige for flere enn dem som eier egen hytte, fortsetter Blyverket.
Helhetlig innsats
Blyverket er opptatt av at innsatsen for villreinen må være et lagarbeid.
– Nå er det avgjørende at også kommuner og stat, næringsliv og jegere, for å nevne noen, bidrar. Årsakene til at villreinen sliter er mange og sammensatte. Det må også løsningene speile, sier hun.
Bakgrunn for tiltakene
Noen av Europas siste villrein lever i Norge. Over tid har mennesker bygget ned og stykket opp stadig mer av villreinens leveområder. Når reinen får mindre plass, blir den også mer sårbar for menneskelig ferdsel. Klassifisering av villreinområder viser at seks av de ti nasjonale villreinområdene har dårlig tilstand.
På denne bakgrunnen har Klima- og miljødepartementet satt i gang arbeid med tiltaksplaner for villrein. Planene baserer seg på frivillig tilslutning. Utkast til tiltaksplanene for Hardangervidda og Setesdalen/Ryfylke er på høring, med frist fredag 31. oktober.
Tiltaksplanene skal vedtas i 2026. DNT vil nå gå i gang med planlegging av hvordan tiltakene kan gjennomføres, og blant annet drøfte framdriften for tiltakene med forvaltningen.
– Å endre stier og åpningstider i høyfjellet er også et sikkerhetsspørsmål. Vi går nå i dialog med forvaltningen om hvordan vi best mulig går videre med dette, sier Blyverket.
DNT vil oppdatere informasjon om åpningstider og stier løpende på blant annet UT.no.
See also